„Strajkowałam razem z innymi nauczycielami. Postulaty oświatowe są mi bliskie. Będę bronić oświaty”


Z Katarzyną Kretkowską, nauczycielką, członkinią ZNP i posłanką wybraną w Poznaniu z listy SLD-Lewica, rozmawia Jarosław Karpiński

Gratuluję mandatu. Czy dzięki Pani i innym posłom nauczycielom jest szansa na to, żeby tematyka edukacyjna, problemy nauczycieli głośniej wybrzmiały w Sejmie nowej kadencji? 

– Nie mogę się wypowiadać za innych, nie mam wiedzy, ilu nauczycieli dostało się do parlamentu, ale jeśli chodzi o mnie, to na pewno będę dużo miejsca w swojej pracy poświęcała edukacji. Jestem związana z edukacją od samego początku mojej drogi zawodowej i społecznej. Ta tematyka jest mi bliska od 40 lat.

Jestem absolwentką filologii angielskiej. W latach 80. pracowałam w Instytucie Filologii Angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczyłam historii kultury i stosunków społeczno-politycznych w krajach anglosaskich. Zwracałam już wtedy uwagę na istotne różnice w systemach edukacyjnych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i w innych krajach. Na początku lat 90. razem z grupą rodziców zakładałam w Poznaniu jedną z pierwszych podstawowych szkół społecznych. Przez kilka lat ją prowadziłam. Szkoła została rozbudowana i do dzisiaj prężnie funkcjonuje. Potem zostałam radną miasta i zastępczynią prezydenta Poznania. Zajmowałam się oświatą i jako zastępczyni prezydenta, i jako członkini, a następnie przewodnicząca komisji oświaty Rady Miasta. Wydaje mi się, że wiele dla miejskiej oświaty zrobiłam.

Pracowałam też w Wielkopolskim Banku Kredytowym jako główny specjalista ds. środków unijnych. Ale wróciłam do nauczania i cały czas wykonuję zawód nauczyciela, na przemian akademickiego i szkolnego. Wykładałam na dwóch poznańskich uczelniach, uczyłam w gimnazjum, a potem w liceum publicznym. Przez ostatnie trzy lata uczyłam w Zespole Szkół Handlowych w Poznaniu. Strajkowałam w kwietniu razem z innymi nauczycielami. Postulaty oświatowe są więc stale obecne w mojej pracy.

(…)

Więcej – Głos Nauczycielski nr 43  (e-wydanie)





Pozostałe artykuły w numerze 43/2019: