Podręcznik… użytkownika „najbardziej skomplikowanej maszyny świata”


Mózg bez gwarancji Kto by pomyślał, że na łamach Głosu będziemy recenzować… instrukcję obsługi? Jest to jednak zupełnie wyjątkowa instrukcja obsługi „najbardziej skomplikowanej maszyny świata”. Chodzi oczywiście o ludzki mózg

Panująca w ostatnich latach moda na neuronauki zaowocowała pojawieniem się szeregu bardziej lub mniej udanych publikacji poświęconych działaniu i funkcjom naszego mózgu. Po „Mózg. Podręcznik użytkownika” można sięgnąć, jeśli szukamy najważniejszych informacji zebranych w jednym miejscu i podanych czytelnikowi w dowcipnej formie.
Marco Magrini, włoski dziennikarz naukowy, zdecydował się na bardzo oryginalne podejście do swojej książki – nadał jej kształt instrukcji obsługi. Daleko jej jednak do typowego podręcznika, jest to raczej podręcznik pisany z dużym przymrużeniem oka. Autor dowcipkuje sobie z przyjętej formy, tak np. pisząc w pierwszych zdaniach rozdziału zatytułowanego „Instalacja”: „Mózg zostaje nam dostarczony w wersji preinstalowanej, nie musimy więc dokonywać skomplikowanych podłączeń czy konfiguracji, żeby zaczął funkcjonować. Niemniej w fazie uruchamiania, która trwa przez pierwsze lata życia, wymaga pewnej opieki serwisowej. Chcąc zapewnić sobie właściwe funkcjonowanie mózgu, warto od samego początku zadbać o właściwe zasilanie (nazywane powszechnie żywnością), o obecność koniecznych cykli odpoczynku i porządkowania (sen) oraz o sprawność wszelkich urządzeń peryferyjnych (ćwiczenia fizyczne). Przypominamy, że produkt nie jest objęty gwarancją” (s. 99).



(…)

 

Magdalena Goetz
psycholożka

Więcej – GN nr 16-17 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 16-17/2019: