Podwójny rocznik szturmuje szkoły średnie. Są gotowe?


Nadciąga kumulacja Ponad 19 tys. pierwszoklasistów przyjmą we wrześniu szkoły średnie w największych miastach województwa kujawsko-pomorskiego. Samorządy liczą się z nauką na dwie zmiany, brakiem nauczycieli oraz większymi wydatkami

Przez ostatnie trzy lata wiele mówiło się o kumulacji roczników, do której – wskutek reformy systemu edukacji – dojdzie w roku szkolnym 2019/2020. Od początku wiadomo było, że przy rekrutacji do szkół średnich spotkają się ostatni absolwenci gimnazjów i pierwsi absolwenci ośmioletnich podstawówek, ale o tym, jak dokładnie będzie wyglądać ta wyjątkowo trudna sytuacja, niewiele było wiadomo. Uspokajające głosy płynęły jedynie z ministerstwa edukacji oraz kuratoriów – urzędnicy zapewniali, że chaosu nie będzie, a każdy z kandydatów znajdzie swoje miejsce w liceum, technikum lub branżówce pierwszego stopnia.
– W naszym regionie podwójny rocznik to niemal 40 tys. uczniów. Każda szkoła utworzy odrębne klasy dla absolwentów podstawówek i gimnazjów. Na 252 samorządowe licea ogólnokształcące, technika i branżowe szkoły pierwszego stopnia, 85,5 proc. przygotowało co najmniej dwa razy więcej oddziałów, niż jest teraz – przekonywał kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. I uspokajał: – Absolwenci szkoły podstawowej i gimnazjum przystąpią do oddzielnej rekrutacji. Zatem nie będzie między nimi rywalizacji o miejsce w danej szkole.



(…)

 

Justyna Wojciechowska-Narloch

 

Więcej – GN nr 16-17 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 16-17/2019: