Pytania do eksperta. Pracownik niezdolny do wykonywania pracy


Nasz pracownik chorował 71 dni (a więc nie wyczerpał okresu zasiłkowego) i po tym zwolnieniu dostarczył zaświadczenie od lekarza o utracie zdolności do pracy. Co należy w tej sytuacji zrobić? Rozwiązać umowę, przenieść pracownika na inne stanowisko czy płacić wynagrodzenie, np. w okresie wypowiedzenia? (E.R., Bielsko-Biała)

W razie stwierdzenia, że pracownik stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy lekarz przeprowadzający badania powinien określić, na jakim stanowisku ten pracownik może świadczyć pracę. Na podstawie otrzymanego orzeczenia pracodawca przenosi pracownika, oczywiście pod warunkiem, że istnieje taka możliwość. Jeżeli pracodawca nie może przenieść pracownika na inne wskazane w orzeczeniu stanowisko, powinien wypowiedzieć mu umowę o pracę w trybie ustawowym z jednoczesnym zwolnieniem pracownika ze świadczenia pracy.

Jak wynika z art. 53 Kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać bez wypowiedzenia z pracownikiem umowę o pracę, jeżeli upłynie łącznie okres zasiłkowy i trzymiesięczny okres świadczenia rehabilitacyjnego.

Podstawa prawna

art. 30 § 1 pkt. 2 Kodeksu pracy



Joanna Skrobisz

 

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN nr 39 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 39/2020: