Pytania do eksperta. Rozwiązanie umowy a świadczenie rehabilitacyjne


31 maja 2021 r. pracownikowi obsługi upłynął 182-dniowy okres zasiłkowy. Decyzją ZUS (na wniosek pracownika) od 1 czerwca br. zostało temu pracownikowi przyznane sześciomiesięczne świadczenie rehabilitacyjne. Czy można rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę w trybie art. 53 K.p.? (J.K., Siemianowice)

 Nie, pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 Kodeksu pracy dopiero po upływie 90 dni pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Art. 53 § 1 pkt 1b Kodeksu pracy ustala zasadę, zgodnie z którą pracodawca będzie mógł rozwiązać bez wypowiedzenia z pracownikiem umowę o pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownika, jeżeli jego okres nieobecności jest dłuższy niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową. Tak więc pracodawca dopiero 91. dnia pobierania świadczenia rehabilitacyjnego będzie mógł dostarczyć oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika.

Podstawa prawna

art. 53 Kodeksu pracy



Joanna Skrobisz

 

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN  nr 24 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 24/2021: