Prawie 24 mln euro w III edycji programu „Edukacja”. Kto może skorzystać?


Z Lilianą Budkowską, dyrektor Biura Programów Zewnętrznych i Międzysektorowych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, rozmawia Jarosław Karpiński

Rusza nabór wniosków do nowej edycji  programu „Edukacja”. Wyjaśnijmy, co to za program.

– To program, który powstał na mocy umów międzyrządowych i dotyczy wdrażania mechanizmu finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Jest to już trzecia edycja tego programu. Obszary priorytetowe zostały określone przez kraje darczyńców, czyli Norwegię, Islandię i Lichtenstein. W sferze edukacji dotyczą zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG i wzmocnienia stosunków dwustronnych między Polską a krajami darczyńcami. Program został tak opracowany, aby docierał do wszystkich potencjalnych zainteresowanych instytucji działających w obszarze edukacji formalnej i pozaformalnej oraz w – przypadku jednego z komponentów programu – do instytucji rynku pracy, czyli małych i średnich przedsiębiorstw.

W ciągu pięciu lat do rozdysponowania będzie niemal 24 mln euro. Pieniądze te pochodzą z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Kto się może starać o te fundusze, gdzie składać odpowiednie wnioski?

– Dokładnie będzie to kwota 23 mln 529 tys. euro. Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.education.org.pl. O środki mogą się starać polskie instytucje, które działają w obszarze edukacji formalnej – od szkół podstawowych do uczelni wyższych – oraz w obszarze edukacji  pozaformalnej, organizowanej poza szkołami przez różne stowarzyszenia czy instytucje kultury.

(…)



Więcej – tylko w Głosie nr 22 i w e-wydaniu



Pozostałe artykuły w numerze 22/2019: