Bliżej prawa. Uprawnieni do korzystania z funduszu


Czy emeryt ma prawo do korzystania z funduszu, gdy jednocześnie pracuje na części etatu w innym miejscu oraz czy pracodawca może przyznać świadczenia renciście, który utracił prawo do tego świadczenia, a jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej? (C.H., Jelenia Góra)

Tak, pracownik, który przeszedł na emeryturę, ma prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych mimo zatrudnienia u innego pracodawcy. Pracodawca, który przyznał prawo do korzystania ze świadczeń funduszu socjalnego innym osobom, np. byłym pracownikom w ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej, może przyznać im np. zapomogi.

Byli pracownicy, którzy odeszli z pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, z mocy prawa należą do kręgu osób uprawnionych do korzystania z funduszu socjalnego. Emeryci lub renciści, podobnie jak inne osoby uprawnione, nie mają bezpośredniego roszczenia do pracodawcy o przyznanie i wypłatę świadczeń socjalnych, ale pracodawca nie może ich również pozbawić prawa do tego świadczenia, np. poprzez zawarcie odpowiedniego zapisu w regulaminie funduszu socjalnego.

Osobami uprawnionymi do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu. Osobami, którym przyznano prawo do korzystania ze świadczeń, mogą być między innymi: byli pracownicy na świadczeniach przedemerytalnych lub którym nie przedłużono renty, dzieci z domów dziecka itp.

(…)

Joanna Skrobisz

Więcej – Głos Nauczycielski nr 43  (e-wydanie)





Pozostałe artykuły w numerze 43/2019: