Awans zawodowy. Nauczyciel kontraktowy rozpoczyna staż


Część II. Staż na stopień mianowanego może rozpocząć nauczyciel, który przepracował w szkole dwa lata od dnia uzyskania stopnia kontraktowego. Przez okres przepracowany rozumiemy czas pozostawania w stosunku pracy

Nauczyciel kontraktowy rozpoczyna staż na swój wniosek wraz z początkiem roku szkolnego, nie później niż w ciągu 14 dni od rozpoczęcia zajęć. Nauczyciele, którzy w tym roku szkolnym rozpoczynają staż, złożyli już więc wnioski oraz opracowali projekt planu rozwoju zawodowego,

który należy dołączyć do wniosku. Ważne informacje dotyczące tworzenia planu rozwoju zawodowego przekazaliśmy w GN nr 35 z 1 września br. Teraz przypominamy, że nauczyciel kontraktowy opracowuje plan wraz z opiekunem stażu i uwzględnia w nim potrzeby szkoły i uczniów oraz wymagania z rozporządzenia*, które należy spełnić, by uzyskać stopień nauczyciela mianowanego.

Poniższą ściągawkę – z podpowiedziami, jakie zadania możesz uwzględnić w planie rozwoju w związku z wymaganiami – zachowaj i wykorzystaj, kiedy będziesz tworzyć własny plan rozwoju lub przekaż zainteresowanym osobom – koledze, który planuje awans na stopień mianowanego lub opiekunowi stażu.

Wymagania i zadania (przykłady)

1. Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły:

>> Programy pracy szkolnych kół zainteresowań, np. koła dziennikarskiego, ekologicznego, matematycznego, koła Ligi Ochrony Przyrody, koła PCK, program zajęć regionalnych, program zajęć umuzykalniających itp.

>> Innowacje i rozwiązania edukacyjne, które wprowadzasz w ramach własnego przedmiotu (ciekawe metody utrwalania i sprawdzania wiadomości, indywidualne karty pracy ucznia, karty osiągnięć itp.).

>> Materiały dydaktyczne, pomoce do nauczanego przez ciebie przedmiotu (zestawy ćwiczeń, krzyżówki, rebusy itp.).

 

(…)

 



Beata Rechnio-Kołodziej

Ekspert z listy MEiN

 

Cały tekst – tylko w Głosie (nr 38, także w formie e-wydania)



Pozostałe artykuły w numerze 38/2021: