Możemy wspólnie przeżywać radości i dawać radość innym. Nawet w „onlajnach” nie ma rzeczy niemożliwych. Pokazał to projekt #SzyjemyDobro, który przynosi radość wszystkim zaangażowanym. Bez wyjątku
Moja przygoda z szyciem zaczęła się osiem lat temu, gdy w gimnazjum zaczęłam realizować autorski program zajęć technicznych dla dziewczyn z klas drugich i trzecich. Najpierw szyłyśmy awatarki Class DoJo dla dzieci z klas I-III z różnych szkół w Polsce. W ten sposób zrealizowałam z moimi uczennicami w sumie dziesięć awatarkowych akcji. Radość z robienia niespodzianek młodszym dzieciom, zadowolenie i poczucie spełniania – to emocje, które towarzyszyły moim uczennicom przy każdej kolejnej akcji. Zrozumiałam, że takie działania w szkole mają głębszy sens. Rozwijają empatię, wrażliwość na drugiego człowieka oraz wzmacniają poczucie własnej wartości i dają poczucie sensu. Dlatego czymś zupełnie naturalnym było dla mnie rozpoczęcie szycia Pożeraczy Smutków.
Trochę historii
Pożeracze Smutków to polarowe poduszkostwory wypełnione kulkami silikonowymi. Są wielkości małej poduszki i mają stać się maskotką przyjacielem, pomagającym nam w trudnych chwilach, które każdy z nas czasem przeżywa. Pożeracze Smutków mogą być więc podusiami w kształcie znanych postaci z bajek, filmów czy też książek. Mogą być także bohaterami gier, warzywami, zabawkami – generalnie wszystkim, co wzbudza pozytywne emocje. Mogą też być stworkami zaprojektowanymi przez samych uczniów. W
Pielgrzymowicach udało mi się wspólnie z uczennicami zrealizować dwa duże pożeraczowe projekty, w ramach których szyliśmy dla dzieci ze śląskich oddziałów onkologicznych we współpracy z Fundacją Iskierka. W ramach pierwszego projektu pojechaliśmy na oddziały onkologiczne w śląskich szpitalach dziecięcych i spotkaliśmy się z dziećmi. Moje uczennice przeprowadziły dla nich miniwarsztat z szycia filcowych serc.
Realizacja drugiego projektu przypadła na czas pierwszego lockdownu, dlatego z naszymi działaniami przenieśliśmy się do internetu. Dzięki grantowi uzyskanemu w programie Edukacja Inspiracja udało się uszyć więcej pożeraczy, niż przewidywałyśmy. W sumie powstało 112 kolorowych i mięciutkich polarowych stworów. Moje uczennice nagrały spot (https://youtu.be/r4DP8lMbSQY), w którym zaprosiły wszystkich do wzięcia udziału w licytacji uszytych ręcznie poduszkostworów. W ramach charytatywnej aukcji udało się zebrać prawie 7 tys. zł na warsztaty arteterapeutyczne dla podopiecznych Fundacji Iskierka.
(…)
Marta Florkiewicz-Borkowska
Pozostałe artykuły w numerze 38/2021:
- Ważny temat: prestiż
- Urlop bezpłatny
- Konsultacje społeczne w sprawie lex Czarnek
- Co MEiN proponuje nauczycielom? Ministerialny zespół wznawia rozmowy
- Nauczyciele w Polsce należą do najgorzej wynagradzanych w Europie i w krajach OECD
- Socjolog: Uczniowie wolą słuchać nauczycieli niż polityków
- Nowelizacja KN. Dwa miesiące rozmów, trzy miesiące zawieszenia rozmów. MEiN znowu zaprasza do stołu
- Dyrektor po spotkaniu z uczniami na temat szczepień: Miałem telefony anonimowe…
- Rośnie liczba zakażeń i szkół uczących zdalnie lub hybrydowo
- Casus. Nawiązanie i rozwiązanie umowy stażowej Start, oby nie falstart
- Co najmniej raz w karierze zawodowej nauczyciela powinna być przeprowadzona ocena pracy
- Kadry w oświacie. Szkolenia branżowe – których szkół i nauczycieli dotyczą
- Badanie. Polscy uczniowie ufają swoim nauczycielom. Zdalne nauczanie tego nie zmieniło
- Jak powstaje wiedza – tegoroczna edycja „Pokazać – Przekazać” poświęcona była nauce
- Pytamy o pilotaż. Pracownik z maturą po przeszkoleniu ma pomóc nauczycielom w pracy z uczniami ze SPE
- Od A do Z. Nauczanie oparte na dowodach (20) S – Samowyjaśnianie
- Awans zawodowy. Nauczyciel kontraktowy rozpoczyna staż