Casus. Ustalanie terminu korzystania z niektórych uprawnień nauczycielskich


Zgodnie z ustawą, która określa warunki przyznawania świadczenia rehabilitacyjnego, nauczyciel ma prawo do niego tylko wówczas, gdy nie ma prawa do urlopu zdrowotnego, np. w okresie roku od poprzedniego

Karta Nauczyciela, chroniąc także proces dydaktyczno-wychowawczy w ciągu roku szkolnego, stara się równoważyć prawa ucznia i nauczyciela. Nie ulega wątpliwości, że każda absencja nauczyciela, zwłaszcza dłuższa, zakłóca ten proces, dlatego z niektórych uprawnień nauczyciel nie może skorzystać w ciągu roku szkolnego. Są jednak sytuacje, do których przypisane jest dane uprawnienie, jak np. urlop zdrowotny, urlop uzupełniający itd., kiedy Karta nie tylko nie zabrania korzystania z tych uprawnień w czasie roku szkolnego, ale wręcz to nakazuje. Niektórzy dyrektorzy wprowadzają jednak swoje, autorskie zasady.

 

Casus

„Na rutynowych badaniach kontrolnych, na które wysłał nas dyrektor, dowiedziałam się, że mam poważne problemy z kręgosłupem, które nawet mogą zagrażać życiu. Po dodatkowych badaniach lekarz rodzinny zalecił mi natychmiastową rehabilitację. Od wielu lat prowadzę klasy I-III, w tym roku mam klasę drugą i nie chciałabym na dłuższy czas ich zostawić, więc poprosiłam dyrektora o cztery tygodnie urlopu uzupełniającego, przysługującego mi za 2019 r. Dowiedziałam się, że zmiana nauczyciela w ciągu roku, zwłaszcza w przypadku młodszych uczniów, jest niewskazana, i dlatego w jego szkole nauczyciele mogą liczyć na wszelkie urlopy od 1 września, bo wtedy może zaproponować innego nauczyciela na cały rok.

W związku z tym stanowiskiem dyrektora zaproponowałam, aby udzielił mi półrocznego urlopu zdrowotnego, mogłabym wtedy wrócić w kwietniu do szkoły. Ponadto dowiedziałam się, że miałabym szansę na sanatorium – czy wówczas także dyrektor może mi udzielić urlopu zdrowotnego?

Kolega podpowiedział mi, że mogę też skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego po dłuższym zwolnieniu, i zapewnił mnie, że dyrektor wówczas nie musi wyrażać zgody. Chciałabym jednak przekonać dyrektora, aby mi udzielił urlopu wypoczynkowego albo zdrowotnego”.

 



Teresa Konarska

 

Więcej – GN nr 44-45 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 44-45/2020: