Pytania do eksperta. Wysokość odprawy emerytalnej


31 października br. rozwiąże się umowa o pracę z pracownikiem administracji szkoły w związku z przejściem na emeryturę. Czy w stosunku do pracowników samorządowych obowiązuje limit wysokości odpraw? (H.J., Izbica Kujawska)

Ograniczenie wysokości odpraw, w tym emerytalnych, dotyczy pracodawców, u których wystąpił istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń, jeżeli – przy obliczeniu – jednym ze wskaźników jest przychód ze sprzedaży towarów i usług lub spadek obrotów gospodarczych. Brak tej sytuacji powoduje, że odprawa emerytalna powinna być wypłacona w pełnym wymiarze.

Zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych pracownik samorządowy przechodzący na emeryturę otrzymuje odprawę:

>> po 10 latach pracy – w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia,

>> po 15 latach pracy – w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia,

>> po 20 latach pracy – w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Duży niepokój wśród pracowników samorządowych wzbudził przepis wprowadzony przez tarczę antykryzysową 4.0. Otóż przepis ten ustalił, że w przypadku wystąpienia u pracodawcy spadku obrotów gospodarczych lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń wysokość odprawy, odszkodowania lub innego świadczenia pieniężnego wypłacanego przez pracodawcę w związku z rozwiązaniem umowy o pracę nie może przekroczyć dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 26 tys. zł.

Generalnie w stosunku do pracodawców samorządowych może mieć zastosowanie uregulowanie dotyczące istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń, przy obliczaniu którego jednym ze wskaźników jest przychód ze sprzedaży towarów i usług.

Do kosztu wynagrodzeń pracowników nie zalicza się:

>> kosztów wynagrodzeń pracowników, z którymi rozwiązano umowę o pracę;

>> kosztów wynagrodzeń pracowników, którym obniżono wynagrodzenie nie więcej niż o 20 proc. na mocy porozumienia ze stroną społeczną, w wysokości odpowiadającej wysokości tego obniżenia.

Jeżeli iloraz kosztów wynagrodzeń i przychodów ze sprzedaży towarów i usług wynosi mniej niż 0,3, to pracodawca nie będzie mógł skorzystać z limitu wysokości odprawy emerytalnej.

 

Podstawa prawna:

Art. 77 pkt 16 ustawy z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 1086)



Joanna Skrobisz

 

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN nr 44-45 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 44-45/2020: