Pytania do eksperta. Forma uzupełnienia etatu


W jakiej formie organ prowadzący szkołę nakłada na nauczyciela obowiązek uzupełnienia etatu na podstawie art. 22 Karty Nauczyciela? Czy jest to decyzja administracyjna? (S.P., Turek)

Zobowiązanie nauczyciela do uzupełnienia etatu w innej szkole nie ma charakteru decyzji administracyjnej w rozumieniu przepisów K.p.a. Pismo organu prowadzącego do nauczyciela nie musi spełniać ściśle wymogów formalnych. Powinno jednak zawierać elementy istotne z punktu widzenia ustalenia treści oświadczenia woli, tj. oznaczenie organu prowadzącego i nauczyciela oraz zobowiązanie do uzupełnienia etatu

Instytucja uzupełnienia etatu, o której mowa w art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela, polega na tym, że nauczyciel pomimo zatrudnienia w jednej szkole swoje obowiązki realizuje w kilku szkołach w celu uzupełnienia etatu. Uzupełnienie etatu może się odbywać nie tylko w szkołach znajdujących się na terenie tej samej miejscowości, w której mieści się szkoła macierzysta, ale również w innej miejscowości.

Nauczyciel nie zawsze wyraża zgodę na uzupełnienie etatu. Zgoda nie jest wymagana, gdy organ prowadzący zobowiązuje nauczyciela do podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach na tym samym stanowisku. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 20 marca 1991 r., sygn. akt I PR 6/91. Zgoda na uzupełnienie etatu jest natomiast wymagana, gdy nauczyciel ma go uzupełniać na innym stanowisku. W przypadku niewyrażenia zgody nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część etatu w szkole macierzystej.

Podstawa prawna:

art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela



Joanna Skrobisz

 

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN nr 27-28 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 27-28/2020: