Zarząd Główny ZNP: Jeśli rząd zdecyduje o kształceniu zdalnym od września, to potrzeba kompleksowych zmian


Doposażenie szkół w sprzęt komputerowy, zapewnienie uczniom i nauczycielom dostępu do szybkiego internetu oraz stworzenie platformy edukacyjnej – to propozycje ZNP w zakresie kształcenia zdalnego

– Tęsknimy za szkołą! Od września chcemy tam wrócić! – podkreśla Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Nie zmienia to faktu, że polskiej szkole potrzebne są systemowe rozwiązania na wypadek, gdyby było konieczne prowadzenie zdalnego kształcenia w nowym roku szkolnym. Należy wyciągnąć wnioski z sytuacji, kiedy w marcu br. nagle okazało się, że z powodu epidemii trzeba zamknąć szkoły i wprowadzić kształcenie zdalne, a system edukacji nie był na to przygotowany.

Dlatego 23 czerwca br. Zarząd Główny ZNP przyjął – na wniosek Komisji Pedagogicznej Związku – stanowisko w sprawie systemowych rozwiązań ujednolicających pracę szkół i placówek oświatowych w zakresie zdalnego nauczania. Pełny tekst stanowiska publikujemy na s. 5.

– Mijający rok szkolny przejdzie do historii przede wszystkim z powodu trzech miesięcy zdalnej edukacji, czyli wydarzenia, którego historia nie notuje w swoich kronikach – ocenił prezes ZNP. – To był także

 

czas próby i sprawdzian

dla nauczycieli, dla rodziców, dla samorządów, dla dyrektorów. Wydaje się, że z tego sprawdzianu wychodzimy z wynikiem pozytywnym, bo rząd zamknął szkoły, ale edukacja nie zamarła. Kształcenie było realizowane, było prowadzone w takim wymiarze, jaki był możliwy. Należy wyrazić ogromny szacunek i słowa podziękowania dla rodziców, nauczycieli, tych wszystkich, którzy nie bacząc na niedostatki prawne, organizacyjne, podołali temu zadaniu – dodał.



(…)

 

Piotr Skura

 

Więcej – Głos Nauczycielski nr 27-28 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 27-28/2020: