Kadry w oświacie. Urlop wypoczynkowy – niezbędnik kadrowca i pracownika


Urlop wypoczynkowy powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów, z wyjątkiem urlopu na żądanie. Inny wyjątek dotyczy udzielania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim lub rodzicielskim

Pani Katarzyna, kadrowa w zespole obsługującym jednostki oświatowe, przedstawiła nam kolejne pytania dotyczące problematyki urlopów wypoczynkowych (patrz też „Zasady udzielania urlopu”, GN nr 24 z 12 czerwca br.). Interesuje ją zwłaszcza realizacja prawa do urlopu, odwołanie z urlopu i zwrot kosztów z tym zawiązanych. Chciałaby się też dowiedzieć o udzielaniu urlopu po urlopie rodzicielskim, w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy. Pyta również o to, czy i kiedy pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy bez jego zgody.

 

Zgodnie z planem urlopów

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane pracownikom zgodnie z planem urlopów. Od zasady tej istnieje wyjątek, a mianowicie na wniosek pracownicy lub pracownika – ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego udziela się im urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim.

Przystępując do planowania urlopów wypoczynkowych, pracodawca powinien pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze urlop wypoczynkowy powinien być udzielony w danym roku jako jeden nieprzerwany okres. Tylko na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale jedna z tych części powinna trwać nie krócej niż 14 dni kalendarzowych.

Ważne!

Do 14 dni kalendarzowych zaliczamy niedziele, święta oraz dni wolne wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

(…)



Joanna Skrobisz

Więcej – tylko w Głosie nr 25 i w e-wydaniu



Pozostałe artykuły w numerze 25/2019: