Teraz najważniejsze są starania o odzyskanie pieniędzy utraconych przez pracowników po strajku


Z Grażyną Cegielską, nową prezes Oddziału ZNP w Poznaniu, rozmawia Jarosław Karpiński

Należy Pani do grona nowych prezesów oddziałów ZNP. Szacuje się, że w około 30 proc. oddziałów w kraju nastąpiła w wyborach taka zmiana. Również w Poznaniu. Co będzie dla Pani najważniejszym wyzwaniem?

Teraz najpilniejszym wyzwaniem dla nas wszystkich jest udzielenie pomocy nauczycielom i innym pracownikom szkół w odzyskaniu chociaż części tych pieniędzy, które im potrącono lub nie wypłacono po strajku. W Poznaniu samorządowcy, niestety, twardo trzymają się litery prawa. W tej chwili chcemy upomnieć się o potrącone pieniądze z dodatków. Bo potrącenie części podstawy wynagrodzenia wynika z przepisów o sporze zbiorowym, ale dodatki powinny być chronione przed potrąceniami za strajk. Bo przecież na dodatki pracuje się przez lata jak na dodatek stażowy czy miesiące jak w przypadku dodatku motywacyjnego – przyznaje się go na sześć miesięcy na podstawie tego, co się już wypracowało w poprzednich sześciu miesiącach – oraz dodatek za wychowawstwo, bo wychowawcą klasy jest się cały czas  i nie przestaje się nim być w okresie strajku.

Rekompensaty, potrącenia – tym teraz żyje wielu nauczycieli, którzy czekają na odzyskanie pieniędzy. Co jeszcze jest dla Was priorytetem?

Oczywiście trzymamy też rękę na pulsie, jeśli chodzi o nasz protest, czekamy na decyzje, czy strajk będzie kontynuowany i co dalej z akcją protestacyjną. Oczywiście będziemy w niej uczestniczyć. Ostatnio zajmowaliśmy się opiniowaniem wniosków o pomoc ze społecznego funduszu strajkowego, przesłaliśmy je do Warszawy, było ich blisko 800. W tej chwili mamy jeszcze do rozpatrzenia 200-300 naszych, związkowych wniosków o pomoc z funduszu ZNP, a dokładnie z funduszu Oddziału Poznań i Zarządu Głównego. A oprócz tego nasze zadania jako oddziału wyznacza statut Związku i będziemy je wypełniać. Formalnie przejęłam kierowanie oddziałem w Poznaniu 18 maja i teraz do 31 lipca trwają wszystkie procedury przekazania, od 1 sierpnia zajmiemy się z koleżankami i kolegami wyznaczaniem szczegółowych celów na tę kadencję.

(…)



Więcej – tylko w Głosie nr 25 i w e-wydaniu



Pozostałe artykuły w numerze 25/2019: