Plebiscyt. Wydarzenie Historyczne Roku 2018 – znamy laureatów


Już po raz 12. odbyła się uroczysta gala plebiscytu Historyczne Wydarzenie Roku. Nagrody główne przyznano w trzech kategoriach: wystawa, wydarzenie oraz edukacja i multimedia

Wystawa „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni, Festiwal Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie i rodzinna publikacja edukacyjna „Książka otwarta na świat” wydana przez Muzeum Emigracji w Gdyni to zdobywcy pierwszych miejsc w konkursie na Wydarzenie Roku 2018.
Konkurs jest organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl i Biblioteką Narodową. Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, otwierając finałową galę 3 czerwca br. w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, przypomniał ostrzeżenie Stanisława Brzozowskiego: „Kiedy usiłujemy wyzwolić się od historii, padamy ofiarą historii niezrozumianej”. – To już nas spotkało w czasach PRL – stwierdził. – Wtedy ówczesne władze starały się „wyzwolić” cały naród od historii prawdziwej i zaczęły szerzyć historię pełną kłamstw, zafałszowań i przemilczeń, historię, w której nie było miejsca na takie wydarzenia jak zbrodnia w Katyniu itp.

(…)Witold Salański

Więcej – tylko w Głosie nr 25 i w e-wydaniuPozostałe artykuły w numerze 25/2019: