Kadry w oświacie. Zasiłki chorobowe . Zmiany! Oto niektóre z nich


Co się zmieni? M.in. skrócony zostanie okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu stosunku pracy. Ustawodawca uzasadnił nowelizację koniecznością uszczelnienia Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Większość przepisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Znowelizowane przepisy uniemożliwią m.in. pobieranie przez kilka lat zasiłku chorobowego w przypadku różnych chorób. Po zmianie już po upływie sześciu miesięcy pobierający zasiłek chorobowy będzie obowiązany do stawienia się na badanie u lekarza orzecznika. Skróceniu ulegnie okres pobierania tego świadczenia po ustaniu stosunku pracy.

Obecnie wynosi sześć miesięcy, po zmianie wyniesie trzy miesiące. Korzystne jest natomiast podniesienie stawki zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu do poziomu stawki standardowej, co oznacza, że za ten okres nie będzie ona obniżana.

Dla kogo zasiłek

W świetle ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa otrzymanie świadczenia chorobowego jest możliwe jedynie po spełnieniu określonych przepisami warunków:

>> posiadanie wymaganego okresu wyczekiwania;

>> powstanie w odpowiednim czasie niezdolności do pracy bądź niemożności wykonywania pracy;

>> niewyczerpanie okresu zasiłkowego;

>> brak przyczyn pozbawiających zasiłku.

Okres wyczekiwania

Osoba ubezpieczona, która przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego, nabywa prawo do zasiłku chorobowego po określonym okresie wyczekiwania, który wynosi 30 lub 90 dni w zależności od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, czy dobrowolnie.

 

 

(…)



Joanna Skrobisz

 

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Głos Nauczycielski (nr 42, e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 42/2021: