Wynagrodzenie lub rekompensata za zwolnienie od pracy


Aby otrzymać rekompensatę, np. z sądu, nauczyciel musi dostarczyć zaświadczenie ze szkoły określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas zwolnienia

W poprzednim numerze Głosu ustaliliśmy, kto, kiedy i w jakich okolicznościach może skorzystać ze zwolnienia od pracy i jak ma to udokumentować (patrz – GN nr 41 z 13 października br.). W tym numerze zajmiemy się wynagrodzeniem lub rekompensatą za czas zwolnienia.

Nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie od szkoły lub rekompensatę od sądu lub innej instytucji, która go wezwała.

Kiedy płaci szkoła

Nauczycielowi lub innemu pracownikowi szkoły przysługuje wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy wypłacane przez szkołę tylko w sytuacjach określonych przez rozporządzenie. Zgodnie z § 16 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1632) za czas zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w określonych sytuacjach:

Par.!!!!

§ 8. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas niezbędny do wzięcia udziału w posiedzeniu komisji pojednawczej w charakterze członka tej komisji. Dotyczy to także pracownika będącego stroną lub świadkiem w postępowaniu pojednawczym.

§ 9. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas niezbędny do przeprowadzania

obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, o zwalczaniu gruźlicy oraz o zwalczaniu chorób wenerycznych.

 

(…)



Teresa Konarska

 

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Głos Nauczycielski (nr 42, e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 42/2021: