„Solidarność naszą bronią!” oraz „Czerwona kartka dla ministra Czarnka!” – skandowali uczestnicy manifestacji zorganizowanych przez ZNP w Warszawie pod hasłem „Dość arogancji i braku szacunku”
W sobotę 9 października br. Związek zorganizował pięć manifestacji w al. Szucha, oddalonych od siebie o 100 m zgodnie z opinią sanpeidu, który z powodu obostrzeń epidemicznych nie wyraził zgody na jedno duże zgromadzenie. Dlatego nauczyciele i nauczycielki zgromadzili się w kilku miejscach, a główna manifestacja miała miejsce przed bramą wjazdową do gmachu MEiN. Tam też stanęła scena i w tym miejscu zabierali głos nauczyciele, związkowcy, studenci i rodzice, przedstawiciele ruchów nauczycielskich i organizacji pozarządowych, samorządowcy, posłanki, a także protestujący pracownicy ochrony zdrowia, którzy przyszli wyrazić swoje wsparcie. Protestujący w pozostałych punktach mogli śledzić wystąpienia na telebimach.
Pensum w górę, pensje w dół
– Jesteśmy tu razem, choć w kilku grupach, w obronie polskiej szkoły i godności zawodu nauczyciela – mówił prowadzący manifestację Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP. Protestujący przyjechali do Warszawy z całej Polski. Mieli ze sobą flagi, dzwonki, ekierki, transparenty i plansze z hasłami: „Ministrze, szanuj nauczycieli! Tak szybko odchodzą!”, „Nie ma edukacji bez nauczycieli”, „Pensum w górę, pensje w dół”, „Czerwona kartka dla ministra Czarnka”, „Czarnek, znajdź fizyka do naszej szkoły”. Nauczycieli wspierali pracownicy
oświaty, rodzice, sędziowie oraz związkowcy z OPZZ i Forum Związków Zawodowych, a nawet członkowie oświatowej „Solidarności”.
– 100 lat temu Stanisław Nowak, pierwszy prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, powiedział, że tylko wolny nauczyciel jest w stanie wychować wolnego obywatela, świadomego swoich praw – mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Dziś chcemy wolnej, niezależnej, autonomicznej szkoły, której filarem będzie wolny, niezależny, dobrze wynagradzany nauczyciel. Chcemy szkoły wychowującej ku przyszłości, a nie szkoły nieustannie odwołującej się do przeszłości – podkreślał.
Szef ZNP przypomniał, że projektowane przez ministra edukacji Przemysława Czarnka zmiany w Karcie Nauczyciela uderzają w istotę nauczycielskiego zawodu i są dowodem braku zrozumienia, na czym polega praca nauczyciela.
(…)
Halina Drachal
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Głos Nauczycielski (nr 42, e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 42/2021:
- Kadry w oświacie. Zasiłki chorobowe . Zmiany! Oto niektóre z nich
- Wynagrodzenie lub rekompensata za zwolnienie od pracy
- Casus. Wymiar urlopu i dyspozycyjność. Urlopowe niuanse
- Gala na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrodziliśmy Nauczyciela Roku 2021
- Przewodniczący Jury Konkursu: Wychodzicie daleko poza mury szkoły! Droga do świata przyszłośc
- Mówią zdobywczynie dwóch równorzędnych Wyróżnień w Konkursie Nauczyciel Roku 2021
- Nauczyciel Roku 2021: Starałem się zawsze być jak najlepszym nauczycielem, ale przede wszystkim towarzyszem
- Pierwsza edycja Nauczyciela Jutr@ rozstrzygnięta! Laureatka łączy lekcje etyki z programowaniem robotów
- Dzień Edukacji Narodowej i Światowy Dzień Nauczyciela – obchody pod hasłem: „Zawsze obecni”
- „Życzę nam nowoczesnej szkoły na miarę XXI wieku”. Wystąpienie podczas manifestacji przed gmachem MEiN
- Podwyższenie pensum może spowodować kryzys, jakiego nie jesteśmy sobie w stanie nawet wyobrazić
- Uczniowie chcą się bawić
- Od A do Z. Nauczanie oparte na dowodach (22). U – Uczestnictwo dzieci z SP
- Ankieta o edukacji włączającej. Tylko trzy pozytywne opinie nt. projektu MEiN
- W oczekiwaniu na prestiż