Podwyżki dla polskich nauczycieli należą do najniższych w Europie


W Europie jest kraj, który w ciągu roku… podwoił pensje dla nauczycieli. Nie, nie jest to Luksemburg ani Niemcy, ani żaden z krajów skandynawskich. To Rumunia, jedno z najbiedniejszych państw europejskich.

Z okazji Światowego Dnia Nauczyciela, który przypada 5 października, Eurydice (Sieć Informacji o Edukacji w Europie), podległa Komisji Europejskiej agencja, przygotowała raport na temat zarobków nauczycieli i dyrektorów szkół. Raport potwierdza wnioski z podobnych analiz Komisji Europejskiej i OECD – polscy nauczyciele należą do najgorzej opłacanych w Europie.

Eurydice sprawdziła dodatkowo m.in. to, jak państwa europejskie w ostatnich latach podchodziły do tematu podwyżek dla nauczycieli. I tak np. kraj dużo biedniejszy od Polski, czyli Rumunia, zdecydował się, że między rokiem szkolnym 2016/2017 i 2017/2018 pensje nowych nauczycieli zostaną podwojone! Ogromne podwyżki otrzymali nauczyciele już pracujący. Choć jednocześnie nałożono na nich obowiązek płacenia pełnej składki na ubezpieczenie społeczne i składki emerytalnej (wcześniej płacili tylko część składek).

(…)PS

Więcej – tylko w GN nr 41 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 41/2019: