Jeden z naszych pracowników po długotrwałym zwolnieniu lekarskim otrzymał decyzję przyznającą mu świadczenie rehabilitacyjne na okres ośmiu miesięcy, tj. do końca roku. Ma zawartą umowę o pracę na czas określony do 31 października 2019 r. Czy jako pracodawca jesteśmy zobowiązani wypłacać to świadczenie i czy przedłuży to umowę o pracę? (C.K., Mława)
Tak, jeżeli pracodawca jest uprawniony do wypłaty zasiłków chorobowych, wówczas wypłaca również świadczenie rehabilitacyjne do czasu rozwiązania stosunku pracy. Świadczenie rehabilitacyjne nie przedłuży trwania umowy o pracę, która rozwiąże się z mocy prawa.
Świadczenie rehabilitacyjne wypłaca pracodawca do czasu trwania umowy o pracę także w sytuacji, gdy rozwiąże umowę o pracę po upływie trzech miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego. Po rozwiązaniu umowy świadczenie rehabilitacyjne zaczyna wypłacać ZUS.
Prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ustalają oraz świadczenia te wypłacają płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych według stanu na 30 listopada poprzedniego roku. Dokonują oni wypłaty wszystkim ubezpieczonym, zarówno pracownikom, jak i innym ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, a więc np. zleceniobiorcom, osobom z nimi współpracującym, osobom wykonującym pracę nakładczą, za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie trwania ubezpieczenia. Jeżeli płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, to nie wypłaca zasiłków ubezpieczonym w tym świadczeń rehabilitacyjnych. Pracodawca wypłaca jedynie wynagrodzenie za okres choroby, natomiast zasiłki wypłaca terenowa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie to przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy.
Podstawa prawna
art. 61 ust. 1 z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa Dz.U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.)
Joanna Skrobisz
Więcej – tylko w GN nr 41 (e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 41/2019:
- Pełnym Głosem: Halo, tu jesteśmy, zauważcie nas!
- Podwyżki dla polskich nauczycieli należą do najniższych w Europie
- Felieton: Nowe wymagania
- Dość pracy bez płacy!
- Będziemy szukać „oszczędności papieru”
- Ewa Drobek i ks. Damian Wyżkiewicz – Wyróżnieni w Konkursie Nauczyciel Roku 2019
- Zyta Czechowska – Nauczyciel Roku 2019
- Nominowani w Konkursie Nauczyciel Roku 2019
- Przyjaciel Szkoły 2019 – Jakub Błaszczykowski
- Inicjatywa Edukacyjna Roku 2019 – Maraton Pisania Listów Amnesty International
- Jak wspierać młodzież w budowaniu i kreowaniu kariery?
- Nowy rok akademicki – drugi z nową ustawą o szkolnictwie wyższym
- Pięć szkół to orka i wieczna bieganina. Musiałem nieco odpuścić…
- Historia ZNP to historia polskiej szkoły. 114 lat od tajnego zjazdu nauczycieli ludowych
- Jak uczyć, jak chronić
- Nadesłane do Głosu. List egzaminatora
- Ludzie edukacji. Benefis Janusza Moosa
- XV Ogólnopolski Zlot Młodych Nauczycieli. Szkoła po reformie
- Awans zawodowy: Jak zostać mianowanym? Część II
- Pytaj o dowody: Wyjaśniaj sam(a) sobie?
- Bliżej prawa: Konieczne wysłuchanie