Co roku 11 listopada w siedzibie Zarządu Okręgu ZNP w Łodzi przy Piotrkowskiej 137 spotykają się związkowcy, nauczyciele i samorządowcy na obchodzonym uroczyście Święcie Okręgu. Ta tradycja trwa już 30 lat
Okręg Łódzki ZNP obchodzi swoje święto w dniu wyjątkowym – w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 r. Tradycyjnie uroczystość rozpoczyna odśpiewaniem hymnu narodowego przez chór nauczycielski i zebraną publiczność. Tak było i w tym roku…
Prowadzący spotkanie Dorota Strzałkowska i Mariusz Kozarski przypomnieli, że zgodnie z coroczną tradycją przed uroczystością zostały złożone kwiaty pod tablicą przy wejściu do siedziby okręgu,
upamiętniającą nauczycieli pomordowanych
w czasie II wojny światowej. Natomiast w Lesie Łagiewnickim, miejscu rozstrzelania w 1939 r. prezesa Okręgu Łódzkiego ZNP Tomasza Wasilewskiego i innych łódzkich nauczycieli, wiązanki kwiatów złożyli uczniowie Zespołu Szkół ZNP w Łodzi. Pamięć nauczycieli, którzy oddali swoje życie w walce o wolność naszej ojczyzny oraz tych nauczycieli, którzy odeszli w ostatnim czasie, uczestnicy uczcili minutą ciszy.
Marek Ćwiek, prezes okręgu, gospodarz spotkania, powitał przybyłych licznie gości, a wśród nich Sławomira Broniarza, prezesa ZNP, i jego zastępcę Krzysztofa Baszczyńskiego, a także Wojciecha Szczęsnego, prezesa Okręgu Zachodniopomorskiego ZNP, i Stanisława Składowskiego, sekretarza Głównej Komisji Rewizyjnej ZNP.
Na Święto Okręgu Łódzkiego ZNP przybyli także Tomasz Trela, już były wiceprezydent Łodzi, obecnie poseł na Sejm RP; Jolanta Kuropatwa, łódzka wicekurator oświaty, Małgorzata Moskwa-Wodnicka, nowa wiceprezydent Łodzi, w której gestii będzie m.in. edukacja i wychowanie. Przybyła także silna reprezentacja radnych: Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, i jego zastępczyni Małgorzata Niewiadomska-Cudak oraz Sylwester Pawłowski, przewodniczący Komisji Edukacji, i jego zastępca Damian Raczkowski, a także Janusz Moos, dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Marek Ćwiek powitał także dyrektorów szkół, w tym Zespołu Szkół ZNP Mirosława Spychalskiego i Roberta Szczepańskiego, a także członków Zarządu Okręgu, prezesów oddziałów i ognisk oraz członków Okręgowej Komisji Historycznej ZNP.
(…)
Witold Salański
Cały tekst – tylko w Głosie (nr 47, e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 47/2019:
- Pełnym głosem. Po jasnej stronie mocy
- Felieton. Jak w starym filmie
- Po wyborach. Nowy rząd, nowy Sejm, nowa komisja edukacji…
- 42. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP: porozmawiajmy o przyszłości
- Nie odpuszczamy, osiągniemy nasz cel, jak nie teraz, to w następnych latach
- Edukacja wymaga nieustannego inwestowania, także w kapitał ludzki. Nic nie zastąpi spotkania z nauczycielem
- 8 kwietnia, pamiętamy. Inauguracja akcji w Krakowie. „Przed nami długa droga”
- Rozporządzenie płacowe. MEN chce podnieść najniższe stawki zasadniczego
- Rozpoczynamy akcję „8 kwietnia, pamiętamy”*
- 101. rocznica odzyskania niepodległości. Przypominamy fakty i dokumenty
- XVII Dzień Związkowca Okręgu Śląskiego ZNP – Kłobuck
- W szkole są potrzebne dwie rzeczy: spokój i pieniądze. Staramy się zapewnić jedno i drugie
- Klasa, której nie ma – o edukacji dzieci uchodźców
- Gdy rodzice przychodzą wieczorem po dzieci, słyszą: Mamo, dlaczego tak szybko?
- W świecie emocji. Jak sobie z nimi radzić?
- Sosnowieckie liceum ma tylko jednego ucznia. Jak to możliwe?
- Awans zawodowy. Refleksje (po)awansowe nauczycieli
- Casus. Wysokość dodatku za wysługę lat przy zatrudnieniu w kilku szkołach
- Pytania do eksperta. Przydział godzin ponadwymiarowych