Musimy być razem, musimy być zdeterminowani i odważni – mówiła Jadwiga Aleksandra Rezler, prezes Okręgu Śląskiego ZNP, podczas Dnia Związkowca. To wyjątkowe święto obchodzono już po raz 17.
Tym razem gospodarzem Dnia Związkowca Okręgu Śląskiego był Oddział ZNP w Kłobucku. To już taka tradycja, że co roku organizacji święta podejmuje się inny oddział. Wszystko zaczęło się w 2003 r. w Jaworznie. Potem pałeczkę przejęły: Chorzów, Cieszyn, Rybnik, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Katowice, Pszczyna, Bielsko-Biała, Żywiec, Zawiercie, Ustroń, Wodzisław Śl., Świętochłowice, Gliwice, Będzin. 19 października br. za 17. już odsłonę
szczególnego związkowego święta
odpowiadał Kłobuck. Jak podkreślano, chyba po raz pierwszy w historii to miasto gościło tak liczną – bo około 300-osobową – rzeszę związkowców z ZNP.
Dzień Związkowca jest świętem związkowej wspólnoty, okazją do spotkań członków ZNP z różnych części województwa. W tym dniu działacze ZNP otrzymują odznaczenia oraz podziękowania za swoją pracę na rzecz Związku i edukacji. Goście składają pracownikom oświaty życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej i święta okręgu. – To święto aktywnych członków Związku Nauczycielstwa Polskiego – podkreślała Jadwiga Aleksandra Rezler.
Ale zanim prezes Okręgu Śląskiego ZNP podsumowała wydarzenia ostatnich 12 miesięcy, które upłynęły od poprzedniego spotkania w Będzinie, obowiązki gospodarza uroczystości wypełniła Grażyna Cholewa, prezes Oddziału ZNP w Kłobucku. Przywitała gości przybyłych
do sali Miejskiego Ośrodka Kultury
- Władysława Sebyły, gdzie odbywała się uroczystość, a wśród nich Sławomira Broniarza, prezesa ZNP, Jerzego Zakrzewskiego, burmistrza Kłobucka oraz Henryka Kiepurę, starostę kłobuckiego. Witała także Urszulę Bauer, śląską kurator oświaty oraz Alicję Janowską, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie.
W Kłobucku gościli również Zbigniew Dworecki, przewodniczący Krajowej i Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów, Wacław Czerkawski, przewodniczącego Rady OPZZ Województwa Śląskiego i członek Prezydium Rady OPZZ, oraz Aneta Trojanowska, członek Prezydium Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki, prezes Rady Uczelnianej ZNP w Uniwersytecie Śląskim (a obecnie także I wiceprezes RSzWiN ZNP).
(…)
Jakub Rzekanowski
Cały tekst – GN nr 47 (e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 47/2019:
- Pełnym głosem. Po jasnej stronie mocy
- Felieton. Jak w starym filmie
- Po wyborach. Nowy rząd, nowy Sejm, nowa komisja edukacji…
- 42. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP: porozmawiajmy o przyszłości
- Nie odpuszczamy, osiągniemy nasz cel, jak nie teraz, to w następnych latach
- Edukacja wymaga nieustannego inwestowania, także w kapitał ludzki. Nic nie zastąpi spotkania z nauczycielem
- 8 kwietnia, pamiętamy. Inauguracja akcji w Krakowie. „Przed nami długa droga”
- Rozporządzenie płacowe. MEN chce podnieść najniższe stawki zasadniczego
- Rozpoczynamy akcję „8 kwietnia, pamiętamy”*
- 101. rocznica odzyskania niepodległości. Przypominamy fakty i dokumenty
- Święto Okręgu Łódzkiego ZNP. Pamięć o zasługach nauczycieli
- W szkole są potrzebne dwie rzeczy: spokój i pieniądze. Staramy się zapewnić jedno i drugie
- Klasa, której nie ma – o edukacji dzieci uchodźców
- Gdy rodzice przychodzą wieczorem po dzieci, słyszą: Mamo, dlaczego tak szybko?
- W świecie emocji. Jak sobie z nimi radzić?
- Sosnowieckie liceum ma tylko jednego ucznia. Jak to możliwe?
- Awans zawodowy. Refleksje (po)awansowe nauczycieli
- Casus. Wysokość dodatku za wysługę lat przy zatrudnieniu w kilku szkołach
- Pytania do eksperta. Przydział godzin ponadwymiarowych