Sejm zmienił Kartę. Jedna z „reform” Zalewskiej przejdzie do historii


Minął niecały rok, a jedna ze sztandarowych zmian przeforsowanych przez Annę Zalewską przechodzi do historii. Sejm zmienił Kartę Nauczyciela, wyrzucając z niej nowe zasady awansu i oceny pracy pedagogów

Przygotowaną przez posłów PiS ustawę nowelizują Kartę Nauczyciela poparło podczas czwartkowego (13 czerwca br.) głosowania 420 parlamentarzystów (ze wszystkich klubów), tylko 11 było przeciw (głównie z Kukiz’15), a dwóch wstrzymało się od głosu. Nowelizacja trafiła do Senatu, który zajmie się nią prawdopodobnie na posiedzeniu zaplanowanym na 10-12 lipca br. Czas goni, ponieważ większość zmian ma wejść w życie 1 września br.

Projekt był próbą wywiązania się strony rządowej z porozumienia zawartego z oświatową „Solidarnością” tuż przed zaplanowanym na 8 kwietnia br. strajkiem organizowanym przez ZNP i FZZ. Szef oświatowej „S” Ryszard Proksa zrezygnował wtedy z wcześniejszych postulatów płacowych swojego związku i podpisał dokument, którego celem było storpedowanie strajku w oświacie. ZNP i FZZ porozumienia nie podpisały, uważając, że oferowana przez stronę rządową podwyżka – w wysokości 9,6 proc. od 1 września br. – to za mało. A tak naprawdę to rząd dał nauczycielom tylko 4,6 proc. podwyżki, bo 5 proc. i tak już było wcześniej obiecane, a rząd przesunął wypłatę ze stycznia na wrzesień.

Ale wróćmy do decyzji Sejmu…

Co konkretnie przegłosowali posłowie?

> Przepis mówiący, że od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększy się o 9,6 proc. Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września 2019 r. z wyrównaniem od 1 września 2019 r.

(…)



Piotr Skura

Więcej – tylko w Głosie nr 25 i w e-wydaniu



Pozostałe artykuły w numerze 25/2019: