Nauczyciel szkoły feryjnej ma prawo do nieprzerwanego czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego. Niestety, niektórzy pracodawcy naruszają to prawo, np. angażując nauczycieli w dyżury podczas wakacji.
Nauczyciele zatrudnieni w szkołach feryjnych nie muszą składać wniosku o urlop ani ustalać go wcześniej, gdyż na podstawie art. 64 ust. 1 KN przysługuje on w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii w czasie ich trwania, czyli w przypadku ferii letnich urlop rozpoczyna się następnego dnia po zakończeniu zajęć szkolnych. Wydawać by się mogło, że w związku z tym nie ma żadnych problemów przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego. Okazuje się jednak, że dyrektorzy, mając do dyspozycji w czasie urlopu nauczyciela siedem dni na czynności określone w art. 64 ust. 2 KN, mogą to bardzo skomplikować.
Niezależnie od tych ustawowych siedmiu dni, niektórzy uznają, że jako pracodawcy mają prawo angażować pracownika do innych zadań, czyli w tym przypadku do dyżurów. Zapominają jednak, że urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem szczególnie chronionym przez polskie prawo pracy. Niejednokrotnie podkreślaliśmy, że zgodnie z art. 152 § 2 Kodeksu pracy „pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu”, co oznacza, że nawet gdyby była zgoda pracownika, pracodawca nie może angażować go do zajęć w czasie urlopu.
Ważne!
Nieudzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego, czyli w przypadku nauczycieli dyspozycja dyżuru w czasie urlopu jest wykroczeniem. Zgodnie z art. 282 K.p. dyrektorowi grozi kara grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.
Casus
„Na początku czerwca otrzymaliśmy od wicedyrektora informację o ewentualnych dyżurach w czasie wakacji. Słowo >>ewentualnie<< potraktowaliśmy poważnie, w związku z tym czekaliśmy na potwierdzenie terminów. (…)”.
(…)
Teresa Konarska
Więcej – tylko w GN nr 36 z 4 września br. (e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 36/2019:
- Pełnym Głosem. Rozmowa na całe zło. Debatujmy!
- Felieton. Pochwała pierwszoklasistów
- Rynek pracy. Wakaty w każdym województwie
- 4,6 mln uczniów rozpoczęło zajęcia w prawie 24 tys. szkół
- ZNP z ekspertami i nauczycielami o „Szkole na szóstkę”
- Nauczyciele chcą odzyskać wpływ na polską szkołę
- W przyszłym roku podwyżek nie będzie – tak wynika z projektu budżetu
- Opinie. Czasem czuję gorycz
- Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Okręgu Zachodniopomorskiego ZNP. Nie możemy milczeć
- Kwietniowy strajk. Czuli się silni i dumni
- Jak można poprawić sytuację pracowników niepedagogicznych? Układ ratunkowy
- Partia rządząca będzie chciała nas „wziąć głodem”
- Pytaj o dowody. Ile (pozornego) bałaganu?
- Patrzmy sobie w oczy, a nie w ekrany, czyli korzyści ze „smartfonowego detoksu”
- Awans zawodowy. Procedura awansowa po zmianach od 1 września br.
- Obniżenie pensum, zatrudnienie i nauka a prawo do urlopu wychowawczego
- Kadry w oświacie. Nauczycielu, sprawdź, które nowości dotyczą Ciebie