Po przekroczeniu obowiązującego wymiaru pensum ustalonego łącznie we wszystkich szkołach okres poprzedniego zatrudnienia wlicza się do wysługi lat tylko w szkole macierzystej
Art. 33 ust. 1 Karty Nauczyciela mówi, że nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych, poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekraczać 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Tyle ustawa.
Ten zapis oznacza, że ta zasada powinna być stosowana do każdego stosunku pracy, czyli do umowy o pracę w każdej szkole.
Niestety, przepis wykonawczy, czyli rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 416 z późn. zm.), określający szczególne przypadki zaliczenia zatrudnienia oraz innych okresów uprawniających do dodatków za wysługę lat wypacza, a w zasadzie przekreśla zasadę określoną w Karcie Nauczyciela. A przecież ta ustawa określiła zakres przedmiotowy rozporządzenia (dyspozycja), czyli to, co ma konkretnie ustalić, opisać rozporządzenie. Na czym polega problem?
Casus
„Bezpośrednio po studiach przez pięć lat pracowałam w bibliotece publicznej w wypożyczalni dla dzieci i dorosłych, gdzie prowadziłam zajęcia z dziećmi. Trzy lata temu zdecydowałam się na pracę w szkole. Podjęłam staż i uzyskałam stopień awansu nauczyciela kontraktowego.
W tej szkole, którą uznaję za macierzyńską, miałam i mam 9/18. W tym roku szkolnym od 1 września podjęłam pracę także w sąsiedniej szkole na 9/18 i w bibliotece tej szkoły na 10/30.
Nie zaliczono mi do pracy nauczycielskiej pracy z dziećmi w bibliotece. Uznałam więc, że od 1 września powinnam już dostać dodatek stażowy w wysokości 3 proc. i w szkole macierzystej, i w tej drugiej, bo tak mnie poinformowano, że zabieram ze sobą staż do każdej szkoły.
Dziś się okazało, że otrzymałam tylko dodatek za wysługę lat w szkole macierzystej, bo tak wynika z przepisów płacowych – poinformował mnie dyrektor”.
(…)
Teresa Konarska
Więcej – tylko w GN nr 47 (e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 47/2019:
- Pełnym głosem. Po jasnej stronie mocy
- Felieton. Jak w starym filmie
- Po wyborach. Nowy rząd, nowy Sejm, nowa komisja edukacji…
- 42. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP: porozmawiajmy o przyszłości
- Nie odpuszczamy, osiągniemy nasz cel, jak nie teraz, to w następnych latach
- Edukacja wymaga nieustannego inwestowania, także w kapitał ludzki. Nic nie zastąpi spotkania z nauczycielem
- 8 kwietnia, pamiętamy. Inauguracja akcji w Krakowie. „Przed nami długa droga”
- Rozporządzenie płacowe. MEN chce podnieść najniższe stawki zasadniczego
- Rozpoczynamy akcję „8 kwietnia, pamiętamy”*
- 101. rocznica odzyskania niepodległości. Przypominamy fakty i dokumenty
- Święto Okręgu Łódzkiego ZNP. Pamięć o zasługach nauczycieli
- XVII Dzień Związkowca Okręgu Śląskiego ZNP – Kłobuck
- W szkole są potrzebne dwie rzeczy: spokój i pieniądze. Staramy się zapewnić jedno i drugie
- Klasa, której nie ma – o edukacji dzieci uchodźców
- Gdy rodzice przychodzą wieczorem po dzieci, słyszą: Mamo, dlaczego tak szybko?
- W świecie emocji. Jak sobie z nimi radzić?
- Sosnowieckie liceum ma tylko jednego ucznia. Jak to możliwe?
- Awans zawodowy. Refleksje (po)awansowe nauczycieli
- Pytania do eksperta. Przydział godzin ponadwymiarowych