Bliżej prawa – pytania do eksperta. Zwolnienia z art. 225 i 226 ustawy przepisy wprowadzające


Jestem dyrektorem szkoły. Chciałbym się dowiedzieć, kiedy powinno stosować się art. 225, a kiedy art. 226 ustawy wprowadzającej przepisy ustawy – Prawo oświatowe? Który przepis jest prawidłową podstawą wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi? (G.L., Jedwabno)

Przepis art. 225 dotyczy nauczycieli gimnazjum zatrudnionych na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, których dalsze zatrudnienie w gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 nie jest możliwe ze względu na zmiany organizacyjne, które powodują wygaszenie kształcenia w gimnazjum. Art. 225 dotyczy również nauczycieli szkół, w których prowadzi się klasy dotychczasowego gimnazjum. Jeżeli więc nauczyciel jest zatrudniony w szkole, która prowadzi klasy dotychczasowego gimnazjum i nauczyciel przyjął ograniczenie zatrudnienia do 7/18 na rok szkolny 2018/19, i nie będzie dla niego zatrudnienia od 1 września 2019 r., to przy rozwiązaniu stosunku pracy z tym nauczycielem należy zastosować art. 225 ustawy (ust. 11 i ust. 12). Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, przysługuje odprawa określona w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Wysokość odprawy nauczyciela, któremu ograniczono zatrudnienie, oblicza się z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem ograniczenia tego zatrudnienia, czyli z pełnego etatu.

Z kolei art. 226 ustawy dotyczy nauczycieli gimnazjum zatrudnionych na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, których dalsze zatrudnienie nie jest możliwe ze względu na wygaszanie kształcenia w gimnazjum i z którymi dyrektor gimnazjum rozwiązuje stosunek pracy z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu – będą to nauczyciele, dla których nie będzie zatrudnienia w szkole od 1 września 2019 r. Ten przepis będzie miał zastosowanie, jeśli nauczyciel, który przyjął ograniczenie zatrudnienia do 7/18 na rok szkolny 2018/19, jest zatrudniony w gimnazjum i od 1 września 2019 r. nie będzie dla tego nauczyciela zatrudnienia, to przy rozwiązaniu stosunku pracy z tym nauczycielem należy zastosować art. 226 ustawy.

Art. 225 ustawy wprowadzającej przepisy ustawy – Prawo oświatowe nie będzie miał zastosowania, gdy sześcioletnia szkoła podstawowa od 1 września 2017 r. została przekształcona w szkołę ośmioletnią, jednak bez włączania w jej strukturę klas dotychczasowego gimnazjum.

Podstawa prawna

art. 225 i 226 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60 ze zm.)



Joanna Skrobisz

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN nr 12 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 12/2019: