Awans zawodowy. Potwierdzamy fakty, obalamy mity – część III


Wciąż można zetknąć się z wieloma błędnymi przekonaniami i mitami dotyczącymi awansu zawodowego nauczycieli. W związku z tym spróbujmy ustalić, co należy uznać za fakt, a co jest wyłącznie mitem

>> W razie niepowodzenia można się odwołać od decyzji komisji egzaminacyjnej lub kwalifikacyjnej.

FAŁSZ!

Akceptacja (lub brak akceptacji) komisji nie jest decyzją administracyjną, więc nie przysługuje odwołanie od niej. Nauczyciel ma natomiast prawo złożyć zażalenie na pracę komisji w przypadku, gdy nie pracowano zgodnie z obowiązującymi przepisami (np. nie było quorum, pytania nie dotyczyły działań opisanych w dokumentacji). Należy pamiętać, że przyjmujący zażalenie nie bada strony merytorycznej dokumentacji (to podlega ocenie członków komisji).

W tym miejscu przypomnę zapis zawarty w Karcie Nauczyciela (art. 9g ust. 8):

Par!!!

  1. Nauczyciel, który nie uzyskał akceptacji lub nie zdał egzaminu odpowiednio przed komisjami, o których mowa w ust. 1-3, może ponownie złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego po odbyciu, na wniosek nauczyciela i za zgodą dyrektora szkoły, dodatkowego stażu w wymiarze 9 miesięcy, z tym że:

1) nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy mogą przystąpić ponownie odpowiednio do rozmowy z komisją kwalifikacyjną lub do egzaminu przed komisją egzaminacyjną tylko jeden raz w danej szkole;

2) nauczyciel mianowany, w przypadku powtórnego nieuzyskania akceptacji, przed kolejnym ubieganiem się o uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej jest obowiązany do odbycia stażu w wymiarze określonym w art. 9c ust. 1 pkt 2. (tzn. w wymiarze dwóch lat i dziewięciu miesięcy – przyp. red.).



(…)

 

Beata Rechnio-Kołodziej

Ekspert z listy MEN

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? czytaj Głos Nauczycielski (nr 3/2022)



Pozostałe artykuły w numerze 3/2022: