z Rafałem Grodzkim, zastępcą dyrektora Departamentu Informatyki Urzędu Ochrony Danych Osobowych, rozmawia Halina Drachal
Sztuczna inteligencja towarzyszy nam coraz częściej i zbiera informacje o nas. Jest się czego bać?
– Bać nie, ale zachować ostrożność. Na ogół nie żąda czegoś, co mogłoby być niezgodne z prawem i narażać nas na jakieś niebezpieczeństwo.
Na ogół…?
– Niestety, przestępcy również potrafią korzystać ze sztucznej inteligencji w celu wyłudzenia od nas informacji dla własnych korzyści.
Czym tak naprawdę jest sztuczna inteligencja?
– Inteligencja, w takim ludzkim rozumieniu, jest naturalną zdolnością człowieka do analizowania informacji, które do niego docierają z otaczającego go świata i wyciągania z nich wniosków, adaptowania się do otoczenia, reagowania na podstawie zdobytego doświadczenia pochodzącego ze zmysłów wzroku, słuchu, węchu, smaku. Sztuczna inteligencja SI (z ang. Artificial intelligence, AI) działa bardzo podobnie. Jest to zdolność specjalnego programu komputerowego do analizy i wyciągania wniosków oraz adaptowania się do danego otoczenia. Zamiast naszych zmysłów wykorzystuje urządzenia, systemy, maszyny wyposażone w algorytmy, które analizują dane zbierane poprzez różnego rodzaju aparaty, sensory, czujniki: wody, ciśnienia, gazu, temperatury, wagi oraz mikrofony, kamery, będące w stanie dostarczyć informacji. Algorytmy sztucznej inteligencji odpowiednio analizują zebrane dane i podejmują decyzje, do których zostały zaprojektowane, np. rozpoznawanie twarzy i rzeczy, identyfikacja miejsca, ocena stanu zdrowia itp. Przy tym działają szybciej i dokładniej niż człowiek, analizują z większą precyzją duże ilości danych, a obliczenia wykonują w zasadzie w sposób ciągły. Sztuczna inteligencja nie męczy się jak my, więc nie musi odpoczywać. Im więcej jakichkolwiek danych o sobie publikujemy, tym bardziej powinniśmy brać pod uwagę, że algorytmy sztucznej inteligencji na pewno je przeanalizują.
(…)
Więcej – GN nr 3/2022
Pozostałe artykuły w numerze 3/2022:
- Pełnym głosem. Był plan? Wyjaśnijcie to!
- Felieton. Wiedźmin zamiast Prusa
- „Co mamy na Broniarza?” – atak na ZNP i nauczycieli
- Sejm w ekspresowym tempie oddał szkoły rządowi
- Bez dymisji, ale pod ostrzałem
- „Wszyscy nasi w mediach…” – jak zohydzić strajk…
- WOS w wersji Czarnka ma ukształtować wyborcę PiS
- Historia i teraźniejszość zaszkodzi edukacji historycznej
- Myślę, że głos ekspertów nadal będzie słyszany
- Nie tylko Konopnicka, Grzegorzewska, Romantyzm Polski…
- Zależy mi na szkole, jest moim miejscem
- Karol Makuch – legionista, związkowiec, nauczyciel
- Planujemy kolejne działania protestacyjne
- Felieton. Wieczne sprawdzanie
- Jubileusz Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki
- Różnić się pięknie. Sztuka godzenia przeciwieństw (2)
- Awans zawodowy. Potwierdzamy fakty, obalamy mity – część III
- Dzień Bezpiecznego Internetu 2022
- Casus. Zwolnienia i ulgi dla studiujących
- Pytania do eksperta. Nieobecność w pracy