Karol Makuch – legionista, związkowiec, nauczyciel


To było niezwykłe pokolenie nauczycieli. Jeszcze w czasie zaborów podjęli walkę o polską szkołę i niepodległość, a potem kontynuowali ją w mundurach strzeleckich i z karabinem w ręku

Polscy nauczyciele ludowi, którzy rozpoczynali swoją zawodową drogę na początku XX w,. wnieśli nieoceniony wkład w walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Następnie tworzyli praktycznie od podstaw system oświaty II Rzeczypospolitej. Swój patriotyzm manifestowali przywiązaniem do pracy, której poświęcali się pomimo ciężkich warunków materialnych. Ponieważ w ówczesnych czasach mogli liczyć głównie na siebie, działali w nauczycielskich związkach i sami je tworzyli. Organizacje nauczycielskie założone w Kongresówce i w Galicji już w 1905 r. dały początek Związkowi Nauczycielstwa Polskiego.

Po pierwszej wojnie światowej – na przełomie 1918 r. i 1919 r. – nauczyciele z organizacji związkowych z byłych zaborów austriackiego i rosyjskiego zjednoczyli się i utworzyli Związek Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych (połączenie Związku Polskiego Nauczycielstwa Ludowego w Galicji ze Zrzeszeniem Nauczycielstwa Polskich Szkół Początkowych z Królestwa Kongresowego). W okresie międzywojennym jego liderami byli m.in. wieloletni prezes Stanisław Nowak oraz wiceprezesi Julian Smulikowski i Zygmunt Nowicki. Ich sylwetki wielokrotnie przedstawialiśmy na łamach Głosu. Warto jednak pamiętać o innych ważnych działaczach Związku. Choć stali w drugim szeregu, to byli ludźmi wielkiego formatu,. Jednym z nich był Karol Makuch. Głos Nauczycielski nr 9 z maja 1919 r. w relacji z pierwszego Zjazdu Delegatów poinformował, że „na stanowisko sekretarza generalnego ZPNSP powołano kol. Makucha” – nie tylko doświadczonego nauczyciela i związkowca, ale i oficera Legionów.



(…)

 

Witold Salański

 

Więcej – GN nr 3/2022



Pozostałe artykuły w numerze 3/2022: