Komisarz Tibor Navracsics dla Głosu:


Nauczyciele potrzebują uznania. Zaledwie 18 proc. z nich ma poczucie, że ich praca jest doceniana przez resztę społeczeństwa. Już nie tylko sugerowana, ale konieczna jest podwyżka płac, które generalnie pozostają niskie

Edukacja ponownie stała się jednym z priorytetów politycznych Unii Europejskiej. I słusznie: ma ona ogromne znaczenie dla utrzymania konkurencyjnej gospodarki, a także budowania spójnego i sprawiedliwego społeczeństwa. Z satysfakcją stwierdzam, że obecnie znaczenie edukacji jest powszechnie uznawane, a my zrobiliśmy wszystko, aby współpraca europejska w tym obszarze wzbiła się na zupełnie nowy poziom.

Komisja Europejska wraz z państwami członkowskimi zbudowała solidne podstawy

 

prawdziwego europejskiego obszaru edukacji:

stworzenie większych możliwości nauki za granicą oraz zwiększenie nacisku na kluczowe kompetencje, takie jak umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i umiejętności cyfrowe, propagowanie wzajemnego uznawania dyplomów, nauka języków obcych oraz wczesna edukacja i opieka nad dzieckiem, a także szerzenie wspólnych wartości i opowiadanie się za włączeniem. Nowa inicjatywa dotycząca europejskich szkół wyższych daje studentom i uczelniom kolejne możliwości.



(…)

 

Tibor Navracsics

komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu

Cały tekst – tylko w Głosie! (nr 40, e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 40/2019: