Rozmowy o proteście: Jesteśmy wzburzeni


Mamy wrażenie, że strona rządowa potraktowała nas gorzej niż bydło rogate – to jedna z opinii w naszej sondzie. W pierwszym dniu strajku rozmawialiśmy z nauczycielami i dyrektorami szkół objętych protestem

Sercem z nauczycielami

Aldona Iwaniuk,

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach:

Strajk się rozpoczął, mamy pustą szkołę bez uczniów, żaden rodzic nie wysłał dziecka. Gdyby jednak ktoś przyszedł, mamy w gotowości nauczycieli, którzy się nim zajmą. Jako dyrektor strajkować nie mogę, natomiast jestem sercem z moimi nauczycielami.

(…)

Nie tylko pieniądze

Agata Kołodziejczyk,

pedagog szkolny i nauczycielka wspomagająca edukację dzieci romskich w Szkole Podstawowej nr 16 w Bytomiu:

W mojej szkole strajkuje 99 proc. grona pedagogicznego, z wyjątkiem księdza, który podjął się czynności opiekuńczych w świetlicy. Nie mamy w tej chwili żadnych uczniów. Wrażenia po niedzielnych negocjacjach są negatywne.

(…)

Będę protestować do skutku

dr Adam Król,

nauczyciel fizyki z Łodzi, pracuje w pięciu szkołach:

Szczerze mówiąc, po tym niedzielnym weekendzie przeszło mi przez myśl, czy nie lepiej zostać rolnikiem niż nauczycielem, ale doszedłem do wniosku, że trzeba zachować honor i ten strajk jest jak najbardziej słuszny.

(…)

Murem za belframi

Przemysław Fabjański,

dyrektor Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie, skupiającego gimnazjum i liceum:

Kuratorium oświaty i MEN wystosowały do nas listy, że za organizację egzaminów odpowiadają dyrektorzy. W porządku – sale są przygotowane, komisje zostały powołane zgodnie z prawem oraz w odpowiednim terminie, wszystko jest zorganizowane, zobaczymy tylko, czy członkowie komisji przyjdą do pracy.

(…)

Rodzice nas wspierają

Aneta Stachowiak,

nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Poznaniu:

Jesteśmy smutni, że te niedzielne negocjacje tak się skończyły, że jeden ze związków zawodowych okazał się tak niesolidarny z pozostałymi. Mamy wrażenie, że strona rządowa potraktowała nas gorzej niż bydło rogate. Będziemy walczyć, nie możemy w tej chwili odpuścić.

(…)Notowała: Katarzyna Piotrowiak

Cały tekst – GN nr 15 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 15/2019: