Bliżej prawa – Casus. Możliwość kontynuowania absencji w pracy związanej z chorobą


Nabycie prawa do urlopu dla poratowania zdrowia uniemożliwia nauczycielowi skorzystanie z prawa do świadczenia rehabilitacyjnego

Zarówno nauczyciel mianowany, jak i zatrudniony na podstawie umowy o pracę po zakończeniu zwolnienia lekarskiego, jeżeli są dobre rokowania, może przedłużyć absencję w pracy poświęconą ratowaniu zdrowia jeszcze o 12 miesięcy i skorzystać z urlopu zdrowotnego lub ze świadczenia rehabilitacyjnego (w tej kolejności).

 

Casus

„Od 1 marca 2019 r. byłam na półrocznym urlopie zdrowotnym, gdyż od 1 września miałam objąć pierwszą klasę. Okazało się, że od połowy września musiałam pójść na długie zwolnienie lekarskie. Wkrótce przekroczę 182 dni tego zwolnienia, chyba że nie zalicza się do niego dni wolnych od zajęć. Lekarz twierdzi, że potrzebny jest mi jeszcze czas na rehabilitację. Pocieszał mnie, że rokowania są dobre. I teraz zastanawiam się, czy mogę dokończyć roczny urlop dla poratowania zdrowia (sześć miesięcy), czy wziąć nowy roczny urlop zdrowotny? Lekarz wspominał coś o świadczeniu rehabilitacyjnym – podkreślając – że trzeba na to świadczenie długo czekać. Pytałam dyrektora, czy mam się zgłosić do pracy, czy wystąpić o to świadczenie. Interesuje mnie także, czy w tym czasie mogę wziąć kilka godzin w drugiej szkole. Otrzymałam niejednoznaczną odpowiedź, z której wynika, że czekając na świadczenie, nie będę otrzymywała pensji. Proszę o pomoc w rozwikłaniu mojej sytuacji. Mam nadzieję, że wrócę do pełni sił, dlatego nie chciałabym rozstawać się ze szkołą”.(…)

Teresa Konarska

 

Więcej prawa – tylko w Głosie (nr 7, e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 7/2020: