Kiedy wybory prezydenckie? Marszałek Sejmu zdecydowała…


Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 10 maja 2020 r. – tak zdecydowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Ewentualna druga tura wyborów zaplanowana została na 24 maja. Ruszyła oficjalnie kampania wyborcza

– Zgodnie z art. 128 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 289 § 1 i art. 290 ustawy – Kodeks wyborczy zarządzam wybory prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Termin przeprowadzenia wyborów wyznaczam na niedzielę 10 maja 2020 r. – ogłosiła 5 lutego br. marszałek Sejmu Elżbieta Witek. To ważna data, ponieważ w momencie publikacji jej zarządzenia w Dzienniku Ustaw (stało się to tego samego dnia) oficjalnie rozpoczęła się prezydencka kampania wyborcza.

Do podpisanego postanowienia dołączony jest kalendarz wyborczy pozytywnie zaopiniowany przez Państwową Komisję Wyborczą.

Zgodnie z Konstytucją prezydent RP jest wybierany w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym na pięcioletnią kadencję. Na prezydenta może być wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Na prezydenta RP wybrany zostaje kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, 14. dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie.(…)

 

Piotr Skura

 

Więcej – GN nr 7 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 7/2020: