Tzw. podatek od cukru zapewni dofinansowanie sportu dzieci i młodzieży


Prawie 90 mln zł ma jeszcze w tym roku trafić na kulturę fizyczną dzieci i młodzieży w efekcie wprowadzenia opłat od napojów słodzonych. Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący tzw. podatku od cukru

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Rada Ministrów przyjęła go 4 lutego br. Dokument trafi teraz pod obrady Sejmu.

Ustawa zakłada m.in. wprowadzenie opłat od napojów słodzonych. „Znaczący wzrost podaży cukrów prostych w diecie mieszkańców krajów wysokorozwiniętych związany jest ze stale rosnącą konsumpcją słodkich napojów. Taką sytuację wiąże się z występującą epidemią otyłości, zwłaszcza w grupie dzieci i młodzieży” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Autorzy dokumentu zwracają uwagę na szereg publikacji naukowych potwierdzających relację pomiędzy spożyciem napojów słodzonych cukrem i zwiększonym poborem kalorii, jak również wskazujących istotne zmiany otyłości w reakcji na zmiany w spożyciu napojów słodzonych cukrem. Konsumpcja słodkich napojów jest wymieniana jako czynnik wpływający na wzrost epidemii otyłości.

Dlatego rząd postanowił obłożyć słodzone napoje podatkiem. „Wprowadzanie instrumentów fiskalnych jako narzędzi walki z nadmiernym spożyciem produktów słodzonych wynika z rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a także ekspertów krajowych, którzy zapisali ich wdrożenie jako część Narodowej Strategii Onkologicznej” – podkreślono w uzasadnieniu.



(…)

 

Piotr Skura

 

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Głos! (nr 7, e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 7/2020: