Bliżej prawa: Casus. Ulgi i uprawnienia dla niepełnosprawnych nauczycieli


Nauczyciele z niepełnosprawnością korzystający ze zniżki godzin nie mają prawa do godzin ponadwymiarowych i godzin doraźnych zastępstw

Obniżenie pensum dla nauczycieli z niepełnosprawnością znaczną lub umiarkowaną nie jest instytucją nieznaną, choć powszechnie została zauważona dopiero w momencie wpisania jej do Karty Nauczyciela. Okazuje się jednak, że dla niektórych szkół to nadal nowość.

 

Casus

„Ostatnio dotarła do nas informacja, że nauczyciele z orzeczoną niepełnosprawnością (jaką?) powinni przedstawić zaświadczenie i wówczas otrzymają zniżkę godzin od drugiego semestru. Czy to jest konieczne? Koledzy twierdzą, że obniżenie pensum jest niewielkie, a nie można pracować w godzinach ponadwymiarowych. Czy dotyczy to także godzin doraźnego zastępstwa, których w naszej szkole jest dużo? Obawiam się, że brak możliwości podjęcia zastępstwa dyrektor mógłby postrzegać jako brak dyspozycyjności. Chcieliśmy się dowiedzieć od kadrowej kilku szczegółów na temat zatrudnienia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, ale stwierdziła, że kiedy przyniesiemy zaświadczenia od lekarza, to wszystkiego się dowiemy. Potwierdziła tylko, że możemy korzystać z płatnej rehabilitacji. Nie bardzo wiemy, o co chodzi”.(…)

 

Teresa Konarska

 

Więcej – GN nr 3 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 3/2020: