Minister Piontkowski chce „naprawiać” pragmatykę zawodową nauczycieli


Minister Piontkowski nie wyklucza zmian w Karcie Nauczyciela i ewentualnego podniesienia pensum. Projekt zmian w obecnej ustawie lub nawet zupełnie nowej ustawy może być gotowy jeszcze w tym roku

„Jestem za tym, aby był odrębny dokument, który będzie regulował pragmatykę zawodową nauczyciela. A to, czy taka ustawa będzie się nazywała >>Karta nauczyciela<< czy inaczej, to już kwestia drugorzędna” – powiedział w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” („DGP” z 7 stycznia br.) szef MEN Dariusz Piontkowski. Kiedy zmiany? „Nie chcę określać konkretnego terminu, bo nie wiem, czy to będzie za sześć, 10 czy 12 miesięcy” – dodał.

Minister Piontkowski nie wyklucza zmian w Karcie Nauczyciela i podniesienia pensum. „Mówiłem jeszcze przed wyborami, że pragmatyka zawodowa nauczycieli to jedna z tych kwestii, które nie zostały naprawione ostatnimi reformami. Trzeba porozmawiać o zmianie awansu zawodowego. Ocenie pracy nauczycieli, systemie wynagradzania. A także o modyfikacji systemu finansowania oświaty” – stwierdził szef MEN.

O ewentualnym podniesieniu pensum (taką możliwość już sam wcześniej sygnalizował) Piontkowski wypowiedział się jednak dość ostrożnie: „Z mojego doświadczenia wynika, że 24 obowiązkowe godziny przy tablicy dla nauczyciela historii czy języka polskiego to zdecydowanie za dużo”.(…)

Jarosław Karpiński

 

Cały tekst – GN nr 3 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 3/2020: