Rząd wpisał podwyżkę do budżetu na 2020 r.! Ale skąd pieniądze?


Obietnice dotyczące wzrostu płac w 2020 r. zostały przelane na papier. Rząd zgłosił autopoprawkę do ustawy budżetowej z podwyżką kwoty bazowej dla nauczycieli. Płaca zasadnicza wzrośnie od 166 do 229 zł brutto

– Jest projekt wzrostu o 200 zł kwoty bazowej dla nauczycieli. Rząd wreszcie zrozumiał, że bez tego ruchu nie będzie pieniędzy na podwyżkę płac – poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Chodzi o autopoprawkę do projektu ustawy budżetowej na 2020 r., zgłoszoną przez rząd w środę 8 stycznia br. Tego dnia odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie budżetu. Z autopoprawki możemy się dowiedzieć, że od 1 września 2020 r. kwota bazowa dla nauczycieli, zapisana w Karcie Nauczyciela, 1 września br. wzrośnie z 3337,55 zł do 3537,80 zł. Czyli o wspomniane 200 zł. Kwota bazowa to wskaźnik, na podstawie którego wylicza się wynagrodzenie nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

W ten sposób składane jedynie werbalnie przez ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego obietnice podwyższenia nauczycielskich wynagrodzeń o 6 proc. od 1 września 2020 r. znalazły się wreszcie na papierze. Związek Nauczycielstwa Polskiego od kilku miesięcy domagał się prawnego zabezpieczenia składanych obietnic, żeby

 

nauczyciele mieli gwarancję,

iż podwyżki rzeczywiście zostaną wypłacone. I tak się właśnie stało. Dzięki wpisaniu do ustawy budżetowej wyższej kwoty bazowej dla nauczycieli taka podwyżka stanie się faktem (jeśli będą na nią pieniądze).(…)

 

Piotr Skura

 

Cały tekst – GN nr 3 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 3/2020: