Nie może tak być, że nauczyciel jest zmuszony wybierać: książka czy teatr


Z Anną Krawczyk-Piętką, nauczycielką języka polskiego z Sosnowca, rozmawia Katarzyna Piotrowiak

Spotkałyśmy się 8 stycznia br. w Katowicach na pikiecie w obronie godności nauczyciela. Dlaczego nauczyciel musi dziś walczyć o swoją godność?

Niezbyt rozważne słowa rządzących polityków, ale przede wszystkim polityka rządu wobec oświaty powodują, że wciąż musimy udowadniać, że nasza praca jest ważna dla społeczeństwa. Jesteśmy ciągle niedoceniani, nie tylko jako ci, którzy uczą dzieci, ale też ci, którzy zapewniają im bezpieczeństwo przez parę godzin dziennie, wychowują, są powiernikami tajemnic. Młodzi ludzie mają coraz większe problemy emocjonalne i czasami nie znajdują pomocy u rodziców. Często to my jesteśmy jedynymi osobami, do których najmłodsi zwracają się ze swoimi problemami. Każdy, kto wypowiada się o pracy nauczycieli, powinien o tym pamiętać.

A przyjechała Pani tu dzisiaj, ponieważ… –

– Czułam, że trzeba walczyć o dobra szkołę i o naszą godność i jak widać, są tu dzisiaj nauczyciele z całego województwa. Należy zrobić wszystko, żeby nauczyciel był doceniany za swój wkład w przyszłość kraju. Z tym docenianiem jest jednak słabo, zarobek nauczyciela pracującego kilka lat w zawodzie jest o zaledwie 63 zł wyższy w porównaniu z minimalną płacą krajową.

 (…)

 

Cała rozmowa – GN nr 3 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 3/2020: