Nasz Konkurs: Ciągle czegoś szukam


Z Marzeną Papis, nauczycielką geografii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, Nominowaną do tytułu Nauczyciel Roku 2019, rozmawia Halina Drachal

Jakie jest zainteresowanie wyborem geografii na maturze w Pani liceum?

– Jest to przedmiot najczęściej wybierany przez uczniów. Każdą pierwszą lekcję z licealistami zaczynam od rozmowy o tym, dlaczego warto uczyć się geografii.

– Kiedy w tym roku wracaliśmy z etapu okręgowego Olimpiady Geograficznej mój uczeń nagle stwierdził, że geografia uczy szerokiego spojrzenia. Trafił w sedno. Nabywane w czasie zajęć umiejętności zapewniają uczniom wszechstronność, wnikliwość obserwacji otoczenia, kształtują estetykę i zachęcają do działania.

Czy program tego przedmiotu uwzględnia postępujące zmiany klimatyczne?

– Tak, analizując funkcjonowanie człowieka na każdej płaszczyźnie gospodarczej, uwzględniamy zmiany, które dokonują się w środowisku. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 r. Opoczno było szóstym najbardziej zanieczyszczonym miastem Unii Europejskiej. Jako nauczyciele zorganizowaliśmy wtedy np. Dzień Świadomości Ekologicznej, podczas którego pracownicy sanepidu, nadleśnictwa przedstawiali skutki zanieczyszczenia powietrza w regionie. Braliśmy udział w Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju. Mieliśmy Dzień bez oleju palmowego pod hasłem „Chronić orangutany i nie wycinać lasów amazońskich”. Odbyła się I Opoczyńska Symulacja Obrad Krajów UE poświęcona problemom środowiskowym. Ciągle szukam czegoś nowego. Nawiązałam współpracę z Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, organizowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Gleb.

(…)



Więcej na ten temat w Głosie nr 25-26 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 25-26/2020: