Pytania do eksperta: Po urlopie macierzyńskim


Od października br. wraca do pracy w naszej placówce pracownica po urlopie macierzyńskim. Chciałbym się dowiedzieć, czy musimy ją zatrudnić na dotychczasowym stanowisku z wynagrodzeniem nie niższym niż otrzymywane dotychczas? Czy dopuszczalne jest zatrudnienie pracownicy na innym stanowisku z niższym wynagrodzeniem? (K.L., Szczytno)

Pracodawca nie może pracownicy wracającej z urlopu macierzyńskiego zatrudnić na stanowisku, na którym otrzymywałaby niższe wynagrodzenie niż przed tym urlopem. Taka możliwość istniałaby tylko wówczas, gdyby w okresie urlopu macierzyńskiego w zakładzie pracy były przeprowadzane zwolnienia grupowe i stanowisko zostałoby zlikwidowane. Wtedy pracownica po zakończonym urlopie macierzyńskim powracałaby do pracy na inne stanowisko, które w wyniku wypowiedzenia zmieniającego zaproponuje jej pracodawca. Jednak w przypadku, gdyby wynagrodzenie na nowym stanowisku było niższe, pracownica otrzymywałaby dodatek wyrównawczy przez okres sześciu miesięcy.

Zgodnie z brzmieniem art. 1832 K.p. pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Oznacza to, że zmiany organizacyjno-kadrowe, jakie poczyni pracodawca w czasie nieobecności pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim, mogą w następstwie rzutować na ocenę tego, czy jest możliwe zatrudnienie po tym urlopie na dotychczasowym stanowisku, czy też nie. Jednak pracodawca musi zatrudnić pracownicę na stanowisku, na którym otrzyma ona wynagrodzenie nie niższe od poprzednio pobieranego, ale także musi uwzględniać ewentualne zmiany wynagrodzenia przeprowadzone w zakładzie w czasie jej nieobecności (np. w zakresie podwyżek).

Gdyby u pracodawcy w czasie nieobecności pracownicy doszło do obniżenia pracownikom wynagrodzenia za pracę, to ten przepis nie daje podstaw do tego, aby obniżyć pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego jej dotychczasowe wynagrodzenie.

Ponadto ustawodawca w art. 1867 K.p. wprowadził zapis, zgodnie z którym pracownica powracająca z urlopu macierzyńskiego może złożyć wniosek o obniżenie czasu pracy nie niżej niż do połowy pełnego wymiaru. Oznacza to, że pracownica będzie wykonywać pracę w zmniejszonym wymiarze godzinowym. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić taki wniosek. W tym okresie na podstawie art. 1868 K.p. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownicę uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy przez okres 12 miesięcy. Wyjątek stanowi ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy albo zwolnienie dyscyplinarne pracownika (pracownicy).

Podstawa prawna

art. 180 i nast. Kodeksu pracy



Joanna Skrobisz

Więcej  – GN nr 40-41 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 40-41/2020: