Sytuacja nauczycieli wydaje się dziś jeszcze gorsz niż przed wiosną


Z dr. Konradem Ambroziakiem, prezesem zarządu Fundacji Psycho-Edukacja, rozmawia Krzysztof Trzciński

Fundacja Psycho-Edukacja wraz z nowym rokiem szkolnym wznowiła akcję bezpłatnych konsultacji psychologicznych online dla nauczycieli i nauczycielek. Podobną akcję uruchomiliście już w maju br. Skąd ta inicjatywa?

– Wraz z wybuchem epidemii koronawirusa w Polsce i lockdownem powstało wiele wartościowych ofert pomocowych. Kierowane były najczęściej do pracowników służby medycznej, co było bardzo dobrym pomysłem, gdyż te osoby rzeczywiście doznawały dużego stresu. Zauważyliśmy jednak w fundacji, że nauczyciele i nauczycielki też znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Nikt nie był przygotowany na przejście na nauczanie zdalne. Panował chaos decyzyjny i duża niepewność jutra. Teraz wraz z nowym rokiem szkolnym sytuacja wydaje się jeszcze gorsza. Nie dość, że chaos i niepewność jutra pozostały, to doszedł jeszcze lęk o zdrowie i życie. Trzeba jasno powiedzieć, że w obecnej sytuacji pracownicy oświaty są jedną z tych grup zawodowych, które są najbardziej narażone na zakażenie wirusem. Pracują często w przepełnionych szkołach, mają kontakt z wieloma uczniami – a wiadomo, że młodzi ludzie w większości przechodzą chorobę bezobjawowo, przez co mogą bezwiednie zarażać innych. Misją Fundacji Psycho-Edukacja jest promocja troski o zdrowie i dobrostan psychiczny w polskich szkołach. Wierzymy, że bardzo ważnym jej składnikiem jest zadbanie o dobrostan psychiczny nauczycieli i nauczycielek.

Kto może skorzystać z Waszego wsparcia?

– Wszyscy pracownicy związani z szeroko rozumianą oświatą i osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą. Konsultacje są bezpłatne i w pełni anonimowe. Żeby się na nie zapisać, nie trzeba podawać imienia ani nazwiska, a jedynie nick do konta Skype.

(…)



Więcej  – GN nr 40-41 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 40-41/2020: