Wkładka: „Pensje z budżetu”. Jak ucywilizować wypłatę wynagrodzeń?


Dzięki projektowi „Pensje z budżetu” nauczyciele otrzymaliby gwarancję wypłaty wynagrodzeń w pełnej wysokości z budżetu państwa. Nikt nie mógłby już finansować z ich pieniędzy np. budowy dróg

W jednej z gmin województwa zachodniopomorskiego między styczniem 2018 r. a sierpniem 2019 r. cztery placówki oświatowe nie otrzymały zaplanowanych w ich budżetach środków. Wskutek tego placówkom tym zabrakło pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń dla nauczycieli, w sumie ponad 2,267 mln zł. To m.in. pieniądze na uregulowanie składek na: ubezpieczenie społeczne (75 416,57 zł), ubezpieczenie zdrowotne (22 886,79 zł) i Fundusz Pracy (4531,55 zł). To tylko jeden z przykładów, jakie znalazły się w sprawozdaniu z działalności Regionalnych Izb Obrachunkowych za poprzedni rok. RIO regularnie kontrolują finanse samorządów, w tym m.in.

sposób wydawania pieniędzy na oświatę

i nauczycielskie pensje. W ostatnim sprawozdaniu RIO wymieniły aż 68 różnego rodzaju nieprawidłowości związanych z pensjami w oświacie.

A to tylko przypadki, w których organ prowadzący otwarcie łamie prawo. W poprzednich latach głośno było o gminach i powiatach, które z pieniędzy przeznaczonych na nauczycielskie wynagrodzenia  finansowały np. inwestycje drogowe, spłacały kredyty bankowe i pożyczki. Wszystko to jest możliwe, ponieważ przekazywana przez rząd subwencja oświatowa to nie są „znaczone” pieniądze. Teoretycznie gmina czy powiat może wydać je na inny cel.

(…)



Piotr Skura

Więcej  – GN nr 40-41 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 40-41/2020: