Pytania do eksperta: Urlop bezpłatny i praca u innego pracodawcy


Czy pracownik może zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na podstawie art. 1741 Kodeksu pracy, a więc w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy na okres jednego roku? Jeśli pracodawca wyraziłby zgodę, ale nie zawarł porozumienia z praco-dawcą, u którego pracownik wykonywałby pracę, to czy pracownik w takiej sytuacji zachowałby uprawnienia u dotychczasowego pracodawcy wynikające z art. 1741 Kodeksu pracy § 2? Czy tylko i wyłącznie to pracodawca może wyjść z inicjatywą wysłania pracownika na urlop bezpłatny w swoim zakładzie pracy w celu wykonywania pracy u innego praco-dawcy na podstawie art. 1741 K.p.? (G.H., Gliwice)

Wypożyczenie pracownika innemu pracodawcy następuje w drodze porozumienia między pracodawcami i za zgodą pracownika. W tym celu dotychczasowy pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego w trybie art. 1741 Kodeksu pracy.

Przepisy Kodeksu pracy w art. 1741 przewidują możliwość udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy.

Uprawnienia pracodawcy dotyczące udzielenia urlopu bezpłatnego dotyczą wyłącznie sytuacji związanych z trudnościami z zatrudnieniem swoich pracowników, a także gdy pracodawcy współpracują ze sobą i wystąpi konieczność udzielenia wsparcia pracowniczego u drugiego pracodawcy. Inicjatywa udzielenia urlopu należy do pracodawcy. Występuje tu również konieczność zawarcia przez pracodawców porozumienia, w którym nowy pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika, a dotychczasowy pracodawca do udzielenia urlopu bezpłatnego. Porozumienie powinno także określać czas trwania świadczenia pracy u nowego pracodawcy. Pracownik na wykonywanie pracy u innego pracodawcy w ramach urlopu bezpłatnego musi każdorazowo wyrazić zgodę.

Okres urlopu bezpłatnego, udzielonego pracownikowi w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, wlicza się do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy. Należy pamiętać, że okres tego urlopu wlicza się nie tylko do ogólnego stażu pracy, ale również do zakładowego stażu pracy, od którego uzależniona jest m.in. długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Urlop bezpłatny udzielony w tym trybie może ulec skróceniu bądź przedłużeniu. W takim przypadku wymagane jest porozumienie pracodawców w tej sprawie, jak również pisemna zgoda pracownika.

Istnieje również możliwość odwołania pracownika w szczególnie uzasadnionych przypadkach z urlopu bezpłatnego. Ważnymi przyczynami uzasadniającymi odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego mogą być przede wszystkim szczególne potrzeby pracodawcy, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania urlopu, a które zaistniały w czasie jego trwania.

Należy zwrócić uwagę na wyrok Sądu Najwyższego z 6 stycznia 2009 r. sygn. II PK 111/08, w którym sąd wyjaśnił: „z uwagi na szczególny cel udzielonego urlopu na podstawie art. 1741 k.p. ustawodawca przyznał pracownikowi szczególne uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy. Uprawnienie to jednak, co oczywiste, nie może być realizowane wtedy, kiedy wzajemne obowiązki stron stosunku pracy pozostają w zawieszeniu. (…)”.

Podstawa prawna

art. 1741 Kodeksu pracy



Joanna Skrobisz

Więcej – tylko w Głosie nr 29-30 i w e-wydaniu



Pozostałe artykuły w numerze 29-30/2019: