Nagonka na ZNP. Co się działo w oświacie, gdy urzędnicy PiS zaczęli wymieniać się mailami ws. hejtu na Sławomira Broniarza i nauczycieli?

Na stronie poufnarozmowa.com pojawiają się kolejne emaile, które mają pochodzić ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka, a których zawartość mieli przechwycić hakerzy. Dotyczą one okresu przygotowań do protestu i trwania największego od lat strajku nauczycieli z kwietnia 2019 r. W tle była rozkręcająca się wtedy kampania przed wyborami europejskimi i parlamentarnymi w tym samym roku.

Politycy PiS – jak wynika z treści korespondencji, która wyciekła (a której prawdziwości nikt nie zakwestionował) – chcieli wówczas narzucić w mediach swoją narrację, że strajk jest uciążliwy dla większości rodziców, a przy okazji wskazać winnych tego stanu rzeczy. Według ujawnionych emaili, społeczeństwu postanowiono wmówić, że te niedogodności odpowiadają wspólnie prezes ZNP Sławomir Broniarz i … ówczesny lider PO Grzegorz Schetyna.

Atak na nauczycieli i prezesa ZNP miał być też – jak wynika z treści emaili – pochodną założenia sztabowców PiS, że „pomimo porażki strajku nauczycieli opozycja zyskała bardzo zmoblizowaną grupę potencjalnych sympatyków przed zbliżającymi się wyborami”. Środowisko oświatowe zostało więc przez macherów PiS od czarnego politycznego marketingu uznane z góry za elektorat opozycji.

„Co mamy na Broniarza?” Tak PiS szykowało atak na prezesa ZNP? Wyciekły kolejne emaile

Pierwszy ujawniony mail nosi wprawdzie datę 3/08/2019, ale dotyczy raczej 8 marca 2019 r., a nie 3 sierpnia, jak mogło się wydawać na początku (kwestia zapisu daty), a więc pokazuje, że w dniach gdy ZNP podejmował decyzję o strajku, PiS przygotowywał się już do hejtowania nauczycieli.

Przypomnijmy, że Prezydium Zarządu Głównego ZNP podjęło uchwałę w sprawie terminu przeprowadzenia referendów strajkowych i wyznaczenia daty strajku 4 marca 3019. 8 marca, miesiąc przed, strajkiem szukano już haków na prezesa ZNP Sławomira Broniarza.

16 kwietnia 2019 roku Andrzej Klarkowski, dyrektor w Kancelarii Premiera, miał – według ujawnionych emaili – rozsyłać politykom PiS analizę „dlaczego PiS wygrywa ze strajkiem nauczycieli w social media” przygotowaną przez „Politykę w sieci” z komentarzem, że „nauczyciele jako grupa w następnych kilkudziesięciu godzinach zostaną dobici i poniżeni falą hejtu”. Dodajmy, że w nagłówku maila widnieje zapis daty 4/16/2019, ale w tym wypadku nie może być wątpliwości, że chodzi o 16 kwietnia.

Tego dnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił publicznie, że organizuje „okrągły stół” dla edukacji.

Premier organizuje “okrągły stół” dla edukacji

Trwały też wciąż negocjacje płacowe między stroną rządową a przedstawicielami oświatowych związków zawodowych, w tym ZNP.

Tego samego dnia Michał Dworczyk, minister w Kancelarii Premiera był gościem „Kropki nad i” w TVN24. Przekonywał, że obejmujący prawie 80 proc. szkół i placówek oświatowych strajk jest tak naprawdę akcją polityczną przygotowaną na zlecenie przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny. Za dowód uznał… zdjęcia prezesa ZNP Sławomira Broniarza podczas protestów w obronie sądów. A na dodatek porównał protestujących nauczycieli do… złodziei.

Skandal! Szef Kancelarii Premiera porównał protestujących nauczycieli do… złodziei

Kilka dni później w liście otwartym do premiera Morawieckiego nauczyciele i osoby publiczne, które popierały strajk, wskazywali m.in., że „zbudowanie trwałego i nowoczesnego systemu oświatowego to zadanie, którego nie można zrealizować podczas jednodniowego happeningu nazwanego >>okrągłym stołem<<”.

ZNP i FZZ oraz OSKKO zdecydowały też, że nie wezmą udziału w „okrągłym stole” zwołanym na Stadionie Narodowym przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Media społecznościowe zalały w tym czasie słynne wpisy zapłakanych kuzynek:

25 kwietnia 2019  ZNP ogłosił: „Z związku z m.in. rządowymi planami destrukcji oświaty od najbliższej soboty (26 kwietnia) strajk nauczycieli zostanie zawieszony. Jednocześnie rozpocznie się nowy etap akcji protestacyjnej”. Taką decyzję podjęło Prezydium ZG ZNP.

ZNP: Przechodzimy do kolejnego etapu protestu

W maju 2019 podczas matur doszło do serii podejrzanych  alarmów bombowych. Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak zasugerowała, że to… nauczyciele mogą mieć związek z alarmami bombowymi, które utrudniały przeprowadzenie matur. Szef ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział kroki prawne wobec kurator (w 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Nowak dopuściła się bezprawnego naruszenia dóbr osobistych Związku Nauczycielstwa Polskiego).

Nauczyciele napisali list do kurator Nowak. “Wyrażamy oburzenie Pani wypowiedzią”

Do Sejmu trafiła też dziwna petycja. Autor? Anonimowy… „Petycja w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w zakresie wyłączenia prawa pracowników oświaty do strajku w przypadku, gdyby skutkował on naruszeniem prawa uczniów do opieki i nauki” – taka nazwę nosi dokument, który wpłynął do Sejmu.

Skandaliczny pomysł! Chcą zakazać nauczycielom strajku? Do Sejmu trafiła petycja

Jest 10 maja. „Wywierano na nas ogromną presję, abyśmy zrezygnowali z protestu. Odpowiedzią na nasze propozycje były jeszcze bardziej radykalne pomysły uderzające w nauczycieli” – Sławomir Broniarz, prezes ZNP, mówi Głosowi Nauczycielskiemu o kulisach rozmów z rządem.

Prezes ZNP o kulisach rozmów z rządem: to była presja

17 maja w gronie pretendentów do objęcia fotela ministra edukacji narodowej po Annie Zalewskiej pojawiła się kandydatura posła PiS z Podlasia Dariusza Piontkowskiego. Zalewska myśli już o miękkim lądowaniu. Ma startować w wyborach do PE w dniu 26 maja 2019 r.

„Minister Anna Zalewska nierzetelnie przygotowała i wprowadziła zmiany w systemie oświaty – takie oskarżenie pod adresem szefowej MEN wysunęła 22 maja Najwyższa Izba Kontroli.

NIK miażdży reformę Zalewskiej

26 maja odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Dzień później prezes ZNP Sławomir Broniarz w rozmowie z Głosem Nauczycielskim pogratulował Annie Zalewskiej, szefowej MEN, zdobycia mandatu w PE. – Szkoda jednak, że minister edukacji nie skonsumuje tego piwa, którego nawarzyła – podkreślił.

4 czerwca Dariusz Piontkowski został nowymi ministrem edukacji.

Dariusz Piontkowski nowym ministrem edukacji

„My tego cyrku nie organizowaliśmy. Nie byliśmy aktorami – tak Dariusz Piontkowski, nowy szef MEN skomentował w RMF FM niedawny strajk nauczycieli. – Mam zamiar rozmawiać z nauczycielami oraz z ZNP – zapewnił.

„Wiemy, że szkoła po strajku już nie jest taka sama” – pisze prezes Związku w liście z okazji zakończenia roku szkolnego 2018/2019

List prezesa ZNP. “Zależy nam na przyszłości edukacji! Bądźmy razem!”

„Strajk pokazał nie tylko ogromną determinację naszego środowiska, ale również ogromną zawodową solidarność. Pokazał również, że rządzący aby złamać protest są gotowi w nadzwyczajnym trybie nowelizować prawo, dezorganizując system egzaminacyjny, w tym egzamin maturalny” – stwierdził w specjalnym stanowisku Zarząd Główny ZNP.

Co dalej z protestem nauczycieli? Stanowisko Zarządu Głównego ZNP

Minister Piontkowski zapewniał przedstawicieli ZNP, że jest zabezpieczenie finansowe wzrostu wynagrodzeń od września 2019 r. Zaprzeczał, że są plany zwiększenia nauczycielom pensum.

Spotkanie MEN-ZNP. Sławomir Broniarz: niektóre wypowiedzi ministra dobrze rokują

11 lipca Związek Nauczycielstwa Polskiego w liście do Ministerstwa Edukacji Narodowej napisał, że przesłany do konsultacji projekt rozporządzenia ws. wysokości płac nauczycieli nie spełnia oczekiwań Związku.

ZNP: List do ministra edukacji w sprawie płac nauczycieli

„Na wniosek Związku Nauczycielstwa Polskiego 2 sierpnia w Centrum Partnerstwa Społecznego >>Dialog<< odbędą się rozmowy dotyczące projektu rozporządzenia określającego minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli” – czytamy w komunikacie Związku.

„Propozycja MEN podwyżki o 9,6 proc. od września nie spełnia naszych oczekiwań. Drugim bardzo ważnym postulatem jest kwestia doprecyzowania w rozporządzeniu wysokości dodatku za wychowawstwo w przedszkolach” – mówił Adam Młynarski z ZG ZNP, uczestnik rozmów z MEN.

Rozmowy płacowe MEN-związki. ZNP upomina się o podwyżki i dodatek dla nauczycieli przedszkoli

Podwyżki tylko do grudnia. Co potem?

ZNP domagał się podwyżki o 25 proc. od września, co łącznie z przyznaną już w styczniu br. podwyżką zapewniłoby wzrost płac o 30 proc.

ZNP: Protokół rozbieżności po rozmowach z ministrem Piontkowskim na temat rozporządzenia płacowego

Samorządy alarmują, że nie dostały pieniędzy na wrześniowe podwyżki. Będą opóźnienia w wypłatach

Dodajmy jeszcze, że w przededniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego, w sobotę 31 sierpnia 2019 roku, w siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie, odbyła się debata edukacyjna „Szkoła na szóstkę”.

Gościem honorowym był Andreas Schleicher z OECD, ekspert zajmujący się m.in. programem PISA. Mówił o tym jak sensownie zmieniać edukację. – Polska nie jest już biedna i powinna inwestować w oświatę więcej, ale pieniądze nie są gwarancją sukcesu – podkreślał. Uczestnicy debaty podpisali deklarację obywatelską „Szkoła, jakiej chcemy”.

(JK, GN)

Jakiej szkoły chcemy? Debata edukacyjna w ZNP

Sławomir Broniarz: Dobra szkoła. O to walczymy!