Bohaterowie edukacji. Wanda Traczyk-Stawska i Fred van Leeuven uhonorowani Złotymi Odznakami ZNP


Honorowymi gośćmi zjazdu byli Wanda Traczyk-Stawska i Fred van Leeuven – dwie szczególnie zasłużone dla oświaty osoby. Oboje otrzymali z rąk prezesa Związku Sławomira Broniarza Złote Odznaki ZNP

Wanda Traczyk-Stawska to człowiek legenda. Od 1942 r. działała w konspiracji, była żołnierzem Armii Krajowej, strzelcem. W Powstaniu Warszawskim walczyła w Śródmieściu i na Powiślu. Po kapitulacji powstania trafiła do obozu jenieckiego. Po wojnie ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim i podjęła pracę w szkole specjalnej na stołecznej Pradze. Do dziś upomina się o stworzenie kompleksowego systemu pomocy dla młodzieży z niepełnosprawnościami. Pani Wanda opiekowała się powstańczymi grobami, a w ostatnich latach walczyła o upamiętnienie cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego. W kwietniu br. poparła strajk nauczycieli.

Fred van Leeuven, holenderski nauczyciel i związkowiec, to ważna postać międzynarodowego ruchu nauczycielskiego. Jego życiowym osiągnięciem jest stworzenie zjednoczonej światowej konfederacji związków zawodowych nauczycieli, czyli Międzynarodówki Edukacyjnej (EI). Został sekretarzem generalnym tej organizacji i pełnił tę funkcję przez 25 lat. Jedną z organizacji członkowskich EI jest ZNP. Związek wydał właśnie książkę Freda van Leeuvena „O edukacji i demokracji. 25 lekcji od nauczycieli” napisaną wspólnie z Susan Hopgood, przewodniczącą Międzynarodówki Edukacyjnej.

(…)Piotr Skura

Więcej – tylko w GN nr 48 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 48/2019: