Zostałem zatrudniony w przedszkolu. Kadrowa skierowała mnie na badania lekarskie oraz wskazała, że muszę mieć badania sanepidowskie wpisane do książeczki. Czy za wszystkie te dokumenty sam mam ponosić koszty? Czy przepisy regulują, za jakie badania i zaświadczenia płaci pracodawca? (H.J., Kalisz)
Koszty związane z badaniami lekarskimi przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy ponosi pracodawca. To, za jakie badania i zaświadczenia płaci pracodawca, regulują przepisy.
W świetle art. 229 Kodeksu pracy pracodawca nie może dopuścić pracownika do wykonywania pracy bez ważnych badań lekarskich. Dlatego też każdy pracownik przed rozpoczęciem pracy musi zostać skierowany przez pracodawcę do lekarza medycyny pracy w celu wykonania wstępnych badań. Są one finansowane ze środków pracodawcy. Ponadto pracodawca pokrywa koszty badań kontrolnych i okresowych.
Kolejnym dokumentem wymaganym przy wykonywaniu pracy, w której istnieje ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych, jest książeczka zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne. Wymóg posiadania książeczki w dotyczy pracowników podejmujących lub wykonujących prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Od 1 stycznia 2020 r. obowiązek ten będzie dotyczył pracowników podejmujących lub wykonujących prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, nieposiadających aktualnego orzeczenia lekarskiego o zdolności do wykonywania wymienionych wyżej prac.
Obowiązek wykonania badań do celów sanitarno-epidemiologicznych określają także przepisy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zgodnie z nimi osoba pracująca w styczności z żywnością powinna uzyskać określone przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy których wykonywaniu istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby.
Na dzień dzisiejszy tzw. książeczka sanepidowska już nie obowiązuje. Zastąpiło ją orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Z uwagi na to, że ustawa nie określa, jak zaświadczanie ma wyglądać, część lekarzy i przychodni nadal stosuje formę książeczek. Należy jednak podkreślić, że zaświadczenie jest wystarczającym dokumentem.
Koszty wyrobienia książeczki ponosi pracodawca. Jednak wielu pracodawców, ograniczając ponoszone koszty w ogłoszeniu o pracę wskazuje, że szuka osób posiadających ważne badania sanitarno-epidemiologiczne. Jeśli jest to wyraźny wymóg zatrudnienia danej osoby na stanowisku, wówczas pracownik sam ponosi koszty wykonania badań.
Podstawa prawna
* art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239 ze zm.)
* art. 59 ust. 2 ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2019 r. poz. 1252)
Joanna Skrobisz
Więcej – tylko w GN nr 48 (e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 48/2019:
- Pełnym Głosem: Edukacja, edukacja!
- Felieton: Puk, puk, puk
- Dokument – Stanowisko 42. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP w sprawie przyszłości edukacji w Polsce
- Szef rządu zapowiedział podwyżki od września 2020 r. Skąd weźmie pieniądze?
- W expose zabrakło konkretów
- Bohaterowie edukacji. Wanda Traczyk-Stawska i Fred van Leeuven uhonorowani Złotymi Odznakami ZNP
- Związek ma moc. Sławomir Broniarz prezesem ZNP w kadencji 2019-2024
- Bądźmy razem, bądźmy solidarni, walczmy o naszą godność – mówił prezes ZNP w wystąpieniu na zjeździe
- Goście zjazdu popierają walkę Związku o wyższe wynagrodzenia
- Uchwały i wnioski przyjęte przez Zjazd
- Status Związku. Delegaci przyjęli kilkadziesiąt zmian
- Zawidz – Pensje rzecz święta
- Sukces „Pozytywnej uwagi” w Warszawie
- 20 listopada świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
- „Pozytywna uwaga” – jak to działa w Toruniu?
- Niezłomni nauczyciele. Pamięci bohaterów tajnego nauczania
- Opinie: Musimy działać
- RODO w praktyce. Jak UODO egzekwuje przepisy?
- Gdzie ten dobrobyt?
- Awans zawodowy: Bądź dobrym opiekunem
- Bliżej prawa: Nauczyciel jako persona non grata