Komentarz: Nauczyciele na szóstkę!


Nauczyciele po raz kolejny ratują polską edukację. Należą się im za to ogromne podziękowania i brawa. Jesteście wielcy! Ministerstwo zadekretowało start zdalnego nauczania i… to by było na tyle. Nauczyciele podjęli wyzwanie i zrobili zdalne nauczanie najlepiej, jak tylko mogli w tych warunkach.

Pracują, chociaż sieć się wiesza, serwery ledwo zipią, a platformy edukacyjne padają. Dokonują cudów, korzystając z prywatnych laptopów, a najczęściej nie jest to topowy sprzęt, tylko taki na miarę nauczycielskiej pensji. Próbują sobie radzić, chociaż niektórzy uczniowie nie mają komputera albo mieszkają w miejscu „poza zasięgiem”, trudno się do nich dodzwonić, nie mówiąc o wysłaniu maila.

Bez pedagogów i bez ich pracy na rzecz uczniów nie byłoby szkoły. Rok temu, podczas strajku, przekonaliśmy się, że leśnicy (z całym szacunkiem) oddelegowani do nadzorowania egzaminów nie zastąpią nauczycieli, a dziś widzimy, że pracy nauczyciela nie zstąpią ani lekcje z telewizora, ani generatory kart pracy. Najważniejsze jest to, by być z uczniami, zwłaszcza w tak trudnym momencie. Dlatego wspaniale, że Nauczyciele Roku nagrali film, w którym wzywają: „Bądźmy dla siebie dobrzy”. To piękne, że w innym filmie nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Poznaniu zwracają się do swoich uczniów: „Ciągle o was myślimy!”.

(…)Jakub Rzekanowski, redaktor naczelny

Więcej – tylko w GN nr 14-15 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 14-15/2020: