Nauczyciele prowadzący pracownie Code for Green bezboleśnie przeszli do pracy online w związku z koronawirusem


Z dr Małgorzatą Snarską-Nieznańską, prezeską Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych w Budzie Ruskiej, rozmawia Anna Wojciechowska

Realizujecie projekt, który nazywa się Code for Green. Co to za projekt?

– Od dwóch lat uczymy, jak rozwiązywać problemy środowiskowe za pomocą programowania. Teraz okazało się, że wypracowany model działania znakomicie sprawdza się w czasie pandemii koronawirusa.

Projekt z Budy Ruskiej?

– Tak. Ludzie zawsze szeroko otwierają oczy, kiedy mówię, skąd jest Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych i nasz program Code for Green. Wieś leży w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego. To świetne miejsce do tego, żeby powstał program, który zwraca uwagę dzieci i młodzieży na problemy środowiskowe. A że uczy, jak je rozwiązywać poprzez innowacyjne technologie, to już suma doświadczeń ludzi, którzy pracują przy projekcie. Myślę, że to taki program, który bardzo szybko zmienia myślenie o edukacji.

Dlaczego?

– Wszyscy się zgadzamy, że edukacja w sumie niewiele zmieniła się w ciągu 250 lat. Mamy nowe narzędzia, wiedzę o relacjach międzyludzkich. W XX w. zrozumieliśmy, że prawa dzieci to prawa człowieka, więc i sposób nauczania stał się nieco inny. Jednak wciąż mamy do czynienia z edukacją podawczą.

(…)



Więcej – tylko w GN nr 14-15 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 14-15/2020: