Koronawirus w Polsce. Przybywa zarażonych, nieczynne placówki, odwołane imprezy i wyjazdy


Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem potwierdzono w Polsce w środę 4 marca br. Pięć dni później liczba pacjentów z SARS-CoV-2 wzrosła do kilkunastu i wciąż napływają komunikaty o kolejnych chorych

W ostatnich dniach z powodu zagrożenia koronawirusem (wirusem SARS-CoV-2) zamknięto kilkanaście szkół i przedszkoli. Powodem było podejrzenie zakażenia u uczniów lub nauczycieli. Placówki były nieczynne do uzyskania wyników badań. Na szczęście do oddania tego numeru Głosu do druku nie potwierdził się żaden przypadek wystąpienia ogniska koronawirusa w szkole lub innej placówce. – Szkoły po dezynfekcji z powrotem spokojnie wracają do zajęć – poinformował szef MEN Dariusz Piontkowski, który podsumował sytuację w polskich szkołach w związku z kolejnymi przypadkami koronawirusa w kraju.

Pierwszy przypadek SARS-CoV-2 został ujawniony w środę 4 marca br. „Pacjentem zero” okazał się mieszkaniec Cybinki w woj. lubuskim, który wrócił z Niemiec. Chory przebywa na oddziale zakaźnym Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Już w piątek 6 marca br. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych czterech pacjentach z koronawirusem. W poniedziałek w godzinach wieczornych resort zdrowia ogłosił, że w szpitalach przebywa w sumie 16 osób zarażonych SARS-CoV-2. Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie pozostawił złudzeń, że w kolejnych dniach liczba zarażonych znacznie wzrośnie.

Z całego kraju napływały informacje o odwołanych imprezach masowych. I tak np. prezydent Zielonej Góry, miasta, w którym jest hospitalizowany tzw. pacjent zero, zdecydował, że nie odbędą się m.in. XVIII Targi Edukacyjne „Absolwent 2020” (7-8 marca br.). Także w Lublinie decyzją wojewody odwołano Targi Edukacyjne 2020 (5-6 marca br.). Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego odwołał m.in. Jagielloński Turniej Matematyczny (7 marca br.), cykl wykładów i dyskusji w ramach Tygodnia Mózgu 2020 (9-14 marca br.), Dzień otwarty UJ (20 marca br.). Nie odbędzie się również VI Dyktando Krakowskie (21 marca br.).

W niedzielę 8 marca br. weszła w życie ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. To tzw. specustawa o walce z koronawirusem, która daje ministrowi edukacji uprawnienia m.in. do zamykania szkół w związku z wystąpieniem COVID-19 (choroby wywołanej przez wirus SARS-CoV-2). O ustawie i specjalnych uprawnieniach dla różnych władz piszemy na s. 6-7.



(…)

 

Jarosław Karpiński

 

Cały tekst – GN nr 11 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 11/2020: